adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA: 1 lipca Urząd Miasta będzie czynny do godziny 15.30. We wszystkich wydziałach zostaną wyznaczone dyżury pracowników.760. rocznica lokacji Miasta CzeladźГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.

Janusz Domagalik

Janusz Domagalik

- urodzony 5 lipca 1931r. w Czeladzi. Prozaik, dziennikarz, radiowiec, autor książek i widowisk telewizyjnych dla młodzieży; w latach 1956-68 naczelny redaktor gazety harcerskiej "Świat Młodych" a od 1968-81 kierownik Naczelnej Redakcji Programów dla Dzieci w PR. Autor takich książek jak: "Koniec wakacji" (akcja rozgrywa się w miejscowości Borzechowo, w każdym detalu przypominającą Czeladź), "Księżniczka i chłopcy", "Zielone kasztany", "Marek", "Irmina", "Pięć przygód detektywa Konopki", "Skarb szeryfa". Za całokształt twórczości dla dzieci i młodzieży w 1975 otrzymał nagrodę Prezesa Rady Ministrów, w 1977 wyróżniono go Orderem Uśmiechu a w 1980 Harcerską Nagrodą Literacką i Orlim Piórem. Jest dwukrotnym laureatem austriackiej nagrody państwowej a "Koniec wakacji" został wpisany na listę honorową im. H.CH. Andersena.
Rodzina pisarza zawsze była mocno zakorzeniona w Czeladzi: jego dziadek Roman Herchold był naczelnikiem Straży Pożarnej i majstrem ślusarsko-kowalskim w kopalni "Saturn", a dziadek ze strony ojca-Jan Domagalik maszynistą wyciągowym w kopalni "Czeladź"; ojciec-Bolesław Domagalik został aresztowany w 1941 za działalność w Związku Orła Białego, zginął w Oświęcimiu.
Honorowy Obywatel Czeladzi od 2001 r.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry