adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA: 1 lipca Urząd Miasta będzie czynny do godziny 15.30. We wszystkich wydziałach zostaną wyznaczone dyżury pracowników.760. rocznica lokacji Miasta CzeladźГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.

Abraham Green

Abraham Green

- urodził się 15 października 1928 r. w Czeladzi. Jego matka była ławnikiem w Radzie Miejskiej oraz przewodniczącą Żydowskiej Organizacji Kobiet, aktywnie działała w kasie dobroczynnej i towarzystwie opieki nad chorymi, zarządzała także ochronką dla dzieci. W 1942 r. Green wraz z innymi Żydami znalazł się w czeladzkim getcie. Następnie był więźniem obozu przejściowego pod Wrocławiem, łagru w Markstedt, łagru między Lipskiem a Dreznem, obozów w Gross Rosen, Weimarze, Buchenwaldzie, a także robotnikiem przymusowym w zakładach Kruppa. Po wojnie wyemigrował do Izraela. Po zakończeniu 12-letniej służby wojskowej w armii izraelskiej założył firmę w branży gazowniczej, zaczął też działać na rzecz integracji środowiska zagłębiowskich Żydów w Izraelu. Kiedy powstał Światowy Związek Żydów Zagłębia Dąbrowskiego, objął funkcję wiceprzewodniczącego. 25 lat po zakończeniu II wojny światowej w Dolinie Zagłady, na górze Syjon w Jerozolimie, odsłonięty został pomnik Pamięci Ofiar Zagłady z Zagłębia. Nasze miasto widnieje również na jerozolimskim drzewie miejsc pamięci Holocaustu.
Od kilkudziesięciu lat pełni funkcję przewodniczącego Światowego Związku Żydów Zagłębia. Jest autorem publikacji historycznych o dziejach Żydów w Czeladzi. Abraham Green to postać wielkiego formatu – jego działania mają międzynarodowy charakter, a ich celem jest szerzenie w pamięci o Holocauście, praca na rzecz pokoju na świecie. Od wielu lat przyjeżdża do Czeladzi, a także innych miasta Zagłębia, pokazując młodzieży miejsca pamięci. Dzięki m.in. Abrahamowi Greenowi czeladzki kirkut należy do najlepiej utrzymanych cmentarzy żydowskich w województwie śląskim. Na łamach gazety wydawanej przez Światowy Związek Żydów Zagłębia często goszczą informacje o Czeladzi.
Honorowy Obywatel Czeladzi od 2006 r.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry