adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA: PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA STAŁE OBWODY GŁOSOWANIA ORAZ ZAKTUALIZOWANY PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA OKRĘGI WYBORCZE W MIEŚCIE CZELADŹAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAPrzyjmujemy wnioski na preferencyjny zakup paliwa stałego (węgiel/orzech, ekogroszek, miał).Informacja o przystąpieniu Gminy Czeladź do zakupu paliwa stałego do dnia 31 grudnia 2022 r.Громадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.

Herb Miasta Partnerskiego - ViesiteViesite to miasto (dawniej zwane Ekengrave lub wioska Azu) w południowo-wschodniej Łotwie, położone na przecięciu ważnych arterii: Jekabpils – Nereta i Akniste – Riga. na brzegu rzeki Viesites, 31 km od granicy z Litwą, 130 km na płd. wschód od Rygi. Wedle podziału administracyjnego miasto położone jest w zachodniej części regionu Jekabpils, a historycznie w regionie Selonia (Selija). Obszar Viesite wynosi 2,3 km kw., a jego terenów wiejskich 311,1 km kw.

Najbardziej interesujące obiekty to: Zamek Kultury Viesite, pamiątkowy pokój i miejsca profesora Paulsa Stradinsa, pisarki Anny Brodele, kościół Brividas („wolność”), muzeum historii lokalnej „Selonia”. Miasto jest także związane z kulturą żydowską na Łotwie.

Od około 1890 - miasto znane jako osada. Grupa właścicieli oberży, rzemieślników i handlarzy kupuje część majątku ziemskiego Ekengrave i zakłada osadę, która nazywają Azu miests („gmina saren”,”gmina kozłów” lub „kóz”). W 1928 miasto otrzymuje prawa miejskie; kiedy mieszkańcy zdają sobie sprawę że są nazywani „azi” („kozły” lub „kozy”) przez swoich sąsiadów, zmieniają nazwę na Viesite, będącą nazwą miejscowego potoku. 1938 - miastu przyznano tarcze herbową: pięć żołędzi odzwierciedlających nazwę starego majątku ziemskiego Ekengrave („dąb” w jez. starogermańskim), którego nazwa pochodzi właśnie od dębowego lasu rosnącego w czasach pradawnych nad potokiem Viesite. Pięć złotych żołędzi na purpurowym tle ma symbolizować siłę i potęgę miasta. 18 listopada 1999 miasto przyjęło flagę: na środku, na tle trzech kolorów prowincji Selija (Selonia - tradycyjna etnograficzna i historyczna prowincja na lewym brzegu rzeki Daugav a- Dźwina): zielonego, białego i czerwonego widnieje tarcza herbowa Viesite. W ciągu ostatnich 10 lat Viesite zasłynęło z projektu dotyczącego przetwarzania energii odnawialnej. Znajdująca się tam fabryka małych kotłów rocznie wytwarzająca energię ok. 7000 MWh.

W 2002 roku miasto otrzymuje tytuł „Najbardziej Zadbanego Miasta roku 2002” Viesite jest znane w Łotwie jako centrum kulturalne. W mieście działa dziewięć grup tanecznych, chór głosów mieszanych, zespół folklorystyczny, dziecięcy zespół wokalny, grupa teatralna oraz dziecięca i młodzieżowa pracownia plastyczna. Wydawana jest lokalna gazeta „Viesites vestis” ( „Wieści z Viesite”). Istnieje też lokalna stacja telewizyjna. Mieszkańcy miasta są zatrudnieni w miejskich przedsiębiorstwach: obiektach publicznych, szkołach, instytucjach związanych z rekreacją i opieką społeczną, firmach prywatnych zajmującymi się stolarką i handlem oraz w rolnictwie. W okolicach miasta istnieje więcej niż 60 farm i 360 pól uprawnych. Rozwój turystyki jest jednym z priorytetów w rozwoju miasta. Miasta z którymi dotychczas współpracowało Viesite: Hobro (Dania), Orebro (Szwecja), Obelai (Litwa). Od 2 maja 2006 roku jego partnerem jest również miasto Czeladź.

Mer Miasta Viesite - Alfons Žuks

Dane kontaktowe urzędu miasta:

Viesites Pilsetas Pasvaldiba
Viesite, Brīvības iela 10
Jekabpils Rajons
LV 5237 Łotwa
mail:

http://www.viesite.lv/?lang=lv

 

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry