adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA: PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA STAŁE OBWODY GŁOSOWANIA ORAZ ZAKTUALIZOWANY PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA OKRĘGI WYBORCZE W MIEŚCIE CZELADŹAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAPrzyjmujemy wnioski na preferencyjny zakup paliwa stałego (węgiel/orzech, ekogroszek, miał).Informacja o przystąpieniu Gminy Czeladź do zakupu paliwa stałego do dnia 31 grudnia 2022 r.Громадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.

Herb Miasta Partnerskiego - VarpalotaVárpalota jest uroczym, niewielkim węgierskim miasteczkiem liczącym ok. 21 tys. mieszkańców, położonym po środku drogi między Székesfehérvárem a Veszprém. Varpalota była ważnym ośrodkiem przemysłowym (przemysł wydobywczy-kopalnie węgla brunatnego), metalurgiczny (huta aluminium), maszynowy i chemiczny, rafineria ropy naftowej, elektrownia cieplna), z którego dziś nie pozostało zbyt wiele.

Centralny punkt miasta stanowi Fő tér - Rynek Główny, przy którym mieści się główny kościół osady, niewielki zielony skwer, centrum handlowe oraz zbudowana z kamienia średniowieczna forteca (w XIV w. zamek obronny, ważny punkt strategiczny w czasie wojen z Turkami), przerobiona współcześnie na unikatowe w skali Europy Muzeum Przemysłu Chemicznego. Ekspozycja jest ciekawa i nawiązuje w większości do historii najbliższych miasteczku okolic, których mieszkańcy przez długie powojenne lata utrzymywali się z pracy w tutejszych fabrykach przemysłowych. Po zmianach ustrojowych wiele z nich upadło, zaś część do tej pory funkcjonuje. Kolejną atrakcją po zamku jest ww. katolicki kościół w środku, którego podziwiać można romańskie i wczesno-gotyckie freski znajdujące się w bardzo dobrym stanie.

Burmistrz Varpaloty - Marta Talaber

Dane kontaktowe urzędu miasta:

Gardonyi Geza u. 39
8100 Varpalota Węgry
mail: ,

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry