adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
AKTUALNE INFORMACJE I OSTRZEŻENIA O JAKOŚCI POWIETRZAAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.

Herb Miasta Partnerskiego - VarpalotaVárpalota jest uroczym, niewielkim węgierskim miasteczkiem liczącym ok. 21 tys. mieszkańców, położonym po środku drogi między Székesfehérvárem a Veszprém. Varpalota była ważnym ośrodkiem przemysłowym (przemysł wydobywczy-kopalnie węgla brunatnego), metalurgiczny (huta aluminium), maszynowy i chemiczny, rafineria ropy naftowej, elektrownia cieplna), z którego dziś nie pozostało zbyt wiele.

Centralny punkt miasta stanowi Fő tér - Rynek Główny, przy którym mieści się główny kościół osady, niewielki zielony skwer, centrum handlowe oraz zbudowana z kamienia średniowieczna forteca (w XIV w. zamek obronny, ważny punkt strategiczny w czasie wojen z Turkami), przerobiona współcześnie na unikatowe w skali Europy Muzeum Przemysłu Chemicznego. Ekspozycja jest ciekawa i nawiązuje w większości do historii najbliższych miasteczku okolic, których mieszkańcy przez długie powojenne lata utrzymywali się z pracy w tutejszych fabrykach przemysłowych. Po zmianach ustrojowych wiele z nich upadło, zaś część do tej pory funkcjonuje. Kolejną atrakcją po zamku jest ww. katolicki kościół w środku, którego podziwiać można romańskie i wczesno-gotyckie freski znajdujące się w bardzo dobrym stanie.

Burmistrz Varpaloty - Marta Talaber

Dane kontaktowe urzędu miasta:

Gardonyi Geza u. 39
8100 Varpalota Węgry
mail: ,

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry