adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
AKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAPrzyjmujemy wnioski na preferencyjny zakup paliwa stałego (węgiel/orzech, ekogroszek, miał).Informacja o przystąpieniu Gminy Czeladź do zakupu paliwa stałego do dnia 31 grudnia 2022 r.Громадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.

Herb Miasta Partnerskiego - ŻydaczówŻydaczów jest jednym z najstarszych miast Podkarpacia, więc jest to zabytek dawnej historii i kultury Ukrainy. Leży na pograniczu wyżyny Podolskiej i niziny Podkarpackiej, 3 km od rzeki Stryj, największego dopływu Dniestru.
Jeszcze 20 tys. lat temu na terytorium Żydaczowa pojawiają się pierwsze kolonie praludzi. Po raz pierwszy miasto zostało wymienione w 1164 roku, gdy wspomina się jako Udecz (lub Zudecz). W kolejnych dokumentach miasto wymienia się w ok. 25 różnych nazwach. Pod koniec XIV w. Żydaczów trafi pod władze Polski, a w roku 1393 otrzymuje prawo magdeburskie, co miało pozytywny wpływ na jego gospodarkę. W owym okresie miasto było jednym z największych w Galicji, poza tym było to centrum handlu soli. Głównym zajęciem mieszkańców poza handlem było rolnictwo i rzemieślnictwo. Te zajęcia mają miejsce na herbie miasta od 1653 roku – biała kula z soli, lemiesz z pługa i sercopodobny dzbanek.
Z historią miasta są związane imiona znanych ukraińskich oraz polskich przedstawicieli, m.in.: Danyło Halicki czy Jan III Sobieski. W 1772 roku miasto przechodzi pod władze Austro-Węgier.

Przemysł rozwinął się na początku XIX w., a w roku 1880 przez miasto poprowadzono kolej. W połowie XIX w. Żydaczów został centrum województwa Stanisławowskiego. W latach II Wojny Światowej w mieście była niszczona i represjonowana ćwierć mieszkańców. Okres powojenny jest związany z budownictwem i działalnością Kombinatu Papierniczego, który istnieje od 1951 r. Podczas swego istnienia Kombinat przekształcił się na wielobranżowe przedsiębiorstwo, które jest przedstawicielem produkcji papierniczo-tekturowej na Ukrainie.

Obecnie w mieście można znaleźć ponad 30 historycznych i kulturalnych zabytków. Między innymi warto wymienić pozostałości starorusińskiego grodu i miasta XII-XIV w., cudowną ikonę Matki Bożej 1406 r., która wisi w cerkwi Zmartwychwstania. Współczesną ozdobą miasta stał się brązowy pomnik Tarasa Szewczenki zbudowany w październiku 1992 roku.

24 sierpnia 1996 r. zostały odnowione i poświęcone symbole miasta – herb i flaga, a dzień 24 sierpnia stał się dniem miasta.

Burmistrz Żydaczowa - Volodymyr Levko

Dane kontaktowe urzędu miasta:

2, Shashkevicha Street
Zhydachiv
Lviv Region 81700
Ukraina
mail:

http://www.viesite.lv/

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry