adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA: 1 lipca Urząd Miasta będzie czynny do godziny 15.30. We wszystkich wydziałach zostaną wyznaczone dyżury pracowników.760. rocznica lokacji Miasta CzeladźГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.

  Trzy Dni Czeladzi 2017

 Dni Czeladzi 2017

 

Od Czeladzkich Talentów po jeden z największych talentów polskiej (i nie tylko) sceny muzycznej, od Heli i Mariana po królową polskiej piosenki, od radosnego rockabilly po wysublimowany electropop, od rockowej klasyki po industrialną ścianę dźwięku. Tak zapowiadają się tegoroczne Dni Czeladzi.

Tym razem nasze miasto i jego mieszkańcy świętować będą przez trzy dni. Ideą, jaka przyświecała organizatorom było przygotowanie jak najbardziej urozmaiconego i stojącego na najwyższym poziomie artystycznym programu.

Wszystko rozpocznie się już w piątek, 23 czerwca. Po raz pierwszy w historii Dni Czeladzi zagoszczą w Kopalni Kultury. O godzinie 19.00 w sali widowiskowej rozpocznie się koncert zespołu Fair Weather Friends. Włączenie tego obiektu i tej grupy do programu Dni Czeladzi, to z jednej strony chęć popularyzowania nowej placówki kulturalnej, a z drugiej artystów wywodzących się z Czeladzi i związanych z miastem. FWF, bo tak się o nich mówi i pisze w skrócie, powstali w 2011 roku. Rok później ukazała się pierwsza EP-ka zespołu zatytułowana „Eclectic Pixels”. To z tego wydawnictwa pochodzi utwór „Fortune Player”, który stał się podkładem muzycznym do wideo promującego festiwal Coke Live Music. Także w 2012 roku Fair Weather Friends wystąpili na Heineken Open’er Music Festival. Dwa lata później opublikowali swój debiutancki album „Hurricane Days”. Grupa, której twórczość zainspirowana jest współczesną elektroniką i muzyką taneczną lat 70. i 80. XX wieku znalazła swój rozpoznawalny styl gdzieś na pograniczu alternatywnych poszukiwań, ambitnego synthpopu i nu disco.

Bezpłatne wejściówki można od dziś rezerwować na stronie internetowej Kopalni Kultury oraz odbierać osobiście w tej palcówce, mieszczącej się w Czeladzi przy ulicy Trznadla 1.

Kolejne występy odbędą się w amfiteatrze w Parku Grabek. W sobotę, 24 czerwca wystąpi kabaret Koń Polski, po którym na scenie zaprezentują się laureaci Festiwalu Dzieci i Młodzieży „Czeladzkie Talenty 2017”. Następnie wyruszymy w sentymentalną podróż w czasy złotej ery polskiego rocka wraz z grupą Lombard. Gwiazdą tego wieczoru będzie Ewa Farna. W niedzielę, 25 czerwca bawić nas będzie kabaret Jurki, koncert z okazji 5. rocznicy istnienia zagra formacja The Harpagans, której w tym dniu towarzyszyć będzie Back To Big Band. Jeżeli chodzi o styl muzyczny i brzmienie, to bez wątpienia najmocniejszym akcentem będzie koncert grupy NeuOberschlesien. Całość zwieńczy natomiast występ jednej z najpopularniejszych wokalistek w historii polskiej muzyki rozrywkowej, jaką bez dwóch zdań jest Maryla Rodowicz.

Począwszy od dziś na profilu facebookowym miasta Czeladź prezentować będziemy sylwetki poszczególnych artystów zaproszonych na Dni Czeladzi 2017.

 

Fair Weather Friends

 Fair Weather Friends

FWF, bo tak się o nich mówi i pisze w skrócie, zgrają 23 czerwca 2017 roku o godzinie 19.00 w Kopalni Kultury. Grupa powstała w 2011 roku. Rok później ukazała się pierwsza EP-ka zespołu zatytułowana „Eclectic Pixels”. To z tego wydawnictwa pochodzi utwór „Fortune Player”, który stał się podkładem muzycznym do wideo promującego festiwal Coke Live Music. Także w 2012 roku Fair Weather Friends wystąpili na Heineken Open’er Music Festival. Dwa lata później opublikowali swój debiutancki album „Hurricane Days”. Grupa, której twórczość zainspirowana jest współczesną elektroniką i muzyką taneczną lat 70. i 80. XX wieku znalazła swój rozpoznawalny styl gdzieś na pograniczu alternatywy, ambitnego synthpopu i nu disco. Mają liczne grono fanów w całej Polsce, o czym najlepiej świadczy fakt, że ich teledysk do utworu „Fortune Player” ma na YouTube już prawie pół miliona wyświetleń.

Przypomnijmy, że bezpłatne wejściówki na koncert FWF można rezerwować na stronie internetowej Kopalni Kultury oraz odbierać osobiście w tej palcówce, mieszczącej się w Czeladzi przy ulicy Trznadla 1.

 

Koń Polski

 Kabaret Koń Polski

W sobotę, 24 czerwca rozpoczną się koncerty na scenie amfiteatru w Parku Grabek. Jako pierwszy wystąpi Koń Polski, który bawi i śmieszy od ponad trzydziestu lat. Kabaret został założony w 1985 roku w Koszalinie. Inicjatorem jego powstania był Leszek Malinowski, któremu dziś towarzyszą na scenie Waldemar Sierański, wychowanka Teatru Muzycznego w Gdyni, Maria Borzyszkowska oraz kompozytor, aranżer i instrumentalista, Jarosław Barów. Koń Polski karierę rozpoczął z przytupem od zdobycia Grand Prix pierwszej edycji kultowego Przeglądu Kabaretów „Paka” w Krakowie. Potem były „Złota Szpilka” Lidzbarskich Biesiad Satyry i Humoru i wiele innych laurów. Koń Polski jest gospodarzem największej imprezy kabaretowej w kraju – Festiwalu Kabaretu w Koszalinie, transmitowanego od lat przez telewizję. W tym roku 23. już festiwal odbędzie się miesiąc po Dniach Czeladzi, w ostatnią sobotę lipca. Kabaret ma na koncie seriale telewizyjne „Badziewiakowie” i „Skarb Sekretarza”. Malinowski i Sierański stworzyli też słynną parę w składzie: Hela i Marian, w której każde stare, dobre małżeństwo może się przejrzeć, niczym w krzywym zwierciadle. 

Czeladzkie Talenty

 Czeladzkie Talenty

 W sobotę, 24 czerwca, gdy zakończy swe kabaretowe popisy kabaret Koń Polski scenę zaanektują na trzy kwadranse najbardziej utalentowani młodzi wokaliści z naszego miasta, czyli Czeladzkie Talenty. 12 i 13 czerwca w Kopalni Kultury odbył się przegląd artystyczny, w czasie którego wyłoniono najlepszych, zdaniem szacownego jury, wykonawców. Bodaj największą dla nich nagrodą będzie możliwość wystąpienia na profesjonalnej estradzie przed licznie zgromadzoną publicznością w amfiteatrze w Parku Grabek. Spieszymy donieść, że decyzją jurorów zaszczytu tego dostąpią: zespoły Łobuziaki i Minibabki, solistki: Katarzyna Chycka, Natalia Niedopytalska, Marta Bugiel, Paulina Hamera, Zuzanna Ocetek i solista Miłosz Mogielski. Nie planujcie wtedy wyskoku na kiełbaskę, lecz przysłuchajcie się im występom uważnie. Być może właśnie w tym gronie znajdą się następcy Ewy Farny, która rozpoczynała swą karierę właśnie w ten sposób, od udziału w przeglądach piosenki dziecięcej.

Lombard

Zespół LOMBARD powstał w 1981 roku w Poznaniu. LIDEREM ZESPOŁU LOMBARD JEST GRZEGORZ STRÓŻNIAK – kompozytor, aranżer, wokalista grający na instrumentach klawiszowych. To On od ponad 35 lat nadaje zespołowi pop-rockowy charakter, łącząc ekspresyjne gitarowe brzmienia z pełnym bogactwem możliwości instrumentów klawiszowych i elektroniki. Od 1999 roku wspólnie z wokalistką zespołu Lombard Martą Cugier stanowią niepowtarzalny duet na scenie i w życie, od kilkunastu już lat realizując swoje muzyczne marzenia.
W pierwszym dziesięcioleciu LOMBARD współpracował z wieloma instrumentalistami i dwiema wokalistkami. LOMBARD istniał w kilkunastu składach, najdłużej istniejący w historii tworzą: Marta Cugier - wokal, Grzegorz Stróżniak – lider, wokal, instr. klawiszowe, Daniel Patalas - gitara, Michał Kwapisz - bas, Mirosław Kamiński - perkusja. Lombard nagrał kilkanaście płyt i wciąż zaskakuje swoich fanów kolejnymi muzycznymi odsłonami. Najnowsze to: DVD z wielokrotnie nagradzanym projektem multimedialnym „LOMBARD W HOŁDZIE SOLIDARNOŚCI - Drogi do wolności” (2008), bardzo osobista płyta „ShowTime” (2012) i jubileuszowa LOMBARD Swing (2016) stanowiąca muzyczny swingowow-rockowy eksperyment. Zespół wylansował wiele przebojów. Największe z nich to legendarne już "Przeżyj to sam" i dobrze znana "Szklana pogoda" oraz najnowsze „Deja’vu – to już było” czy „Musical”. Zespół w latach ’80 współpracował z zewnętrznymi tekściarzami: Jackiem Skubikowskim, Markiem Dutkiewiczem, Andrzejem Sobczakiem. Dziś teksty dla zespołu Lombard pisze Marta Cugier. Lombard zagrał kilka tysięcy koncertów w Polsce i dla Polaków na całym świecie, gromadząc na nich rzesze publiczności. Koncerty zespołu Lombard przyciągają fanów muzyki wszystkich pokoleń. W 2016 roku zespół LOMBARD obchodził 35 rocznicę powstania z tej okazji przygotował projekt z towarzyszeniem Big Bandu i Orkiestry Kameralnej „MUZYKA BEZ GRANIC”. Największe przeboje zespołu Lombard w wersjach swingowych, jazzowych pokazuje wszechstronność wokalistów i muzyków zespołu. Lombard udowadnia na scenie, że muzyka nie ma granic i znów zaskakuje swoich fanów i krytyków.

 Ewa Farna

 Ewa Farna

Gwiazdą sobotniego wieczoru, 24 czerwca br. będzie Ewa Farna. Artystka urodziła się 12 sierpnia 1993 roku w czeskim Trzyńcu. Do dziś mieszka w Czechach, a dokładniej w Wędryni. Pochodzi z polskiej rodziny, w której domu mówi się gwarą cieszyńską.

Pierwsza płyta piosenkarki pojawiła się na czeskim rynku w 2006 roku – „Měls mě vůbec rád”. Album okazał się hitem i cieszył się wielką popularnością (uzyskał podwójną platynę). Druga płyta : „Ticho”, ukazała się rok później i również uzyskała status platynowej płyty w Czechach. Na polski rynek Ewa weszła w ty samym, 2007 roku płytą : „Sam na sam”. Była to polska wersja albumu : „Měls mě vůbec rád”. Druga polska płyta ukazała się w roku 2009. Album nosił tytuł : „Cicho” i na festiwalu Sopot Hit Festiwal - tytuł albumu roku. Ponadto piosenka „Cicho” została hitem lata 2009. Kolejne płyty studyjne Ewy to: „ EWAkuacja”, „(W)inna”, i „Inna”. W listopadzie ubiegłego roku ukazała się składanka „The Best of Ewa Farna”. Popularność wokalistki wzmocnił udział w roli trenerki i jurorki w takich programach telewizyjnych jak: „Bitwa na głosy”, „X Factor” i „Idol”. Jej najnowszy singiel, szturmujący aktualnie listy przebojów ukazał się pod koniec maja i nosi tytuł „Bumerang”.

 Kabaret Jurki

 Kabaret Jurki

Niedzielne popołudnie, 25 czerwca zacznie się, podobnie jak dzień wcześniej, od występu kabaretowego. Kabaret Jurki pochodzi z Zielonej Góry. Od chwili powstania, czyli od 1994 roku jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli tak zwanego Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego. Pierwsze kroki stawiali pod czujnym okiem słynnego Władysława Sikory. Dziś Jurki tworzą: Agnieszka Marylka Litwin, Wojtek Kamiński, Przemysław Sasza Żejmo i Marek Litwin. Ta czwórka scenicznych indywidualności doskonale nawiązuje kontakt z publicznością. Ich skecze i dowcipy mają sens i treść. Nie stronią od improwizacji i są w tym naprawdę dobrzy. Zapowiada się solidna śmiechoterapia!

 

The Harpagans

 The Harpagans/fot. Aneta Formicka

W niedzielę , 25 czerwca w amfiteatrze w Parku Grabek odbędzie się specjalny koncert urodzinowy czeladzkiej grupy The Harpagans. Trio, używające takich instrumentów jak gitara, perkusja i kontrabas, wykonuje muzykę będącą mieszanką rock’n’rolla i rockabilly. Z okazji występu, podsumowującego pięć lat działalności muzycy zaprosili do współpracy Back To Big Band, pod dyrekcją Romana Chyli, formację która od kilku miesięcy odbywa próby w Kopalni Kultury. Będzie to moment, w którym na estradzie zrobi się tłoczono, bowiem pojawi się na łącznie niemal trzydziestu muzyków. Energii z pewnością nie zabraknie.

NeuOberschlesien

 NeuOberschlesien

Najmocniejszym, pod względem brzmienia, akcentem tegorocznych Dni Czeladzi będzie, bez wątpienia, niedzielny koncert grupy NeuOberschlesien. Przedrostek Neu został dodany do nazwy Oberschlesien po rozstaniu się całego zespołu z perkusistą Marcelem Różanką. Pozostała piątka trzyma się razem. Grupa słynie z tworzenia monumentalnych rockowo-industrialnych kompozycji okraszonych tekstami w gwarze śląskiej. Najczęściej porównywani są do słynnego niemieckiego zespołu Rammstein. Ich ostatnie dzieło to płyta nagrana w czasie wspólnego koncertu z orkiestrą symfoniczną pod dyrekcją Adama Sztaby. Aktualnie, pracują nad nowym albumem, pierwszym pod szyldem NeuOberschlesien.
Koncerty śląskiej formacji okraszane są zwykle specjalnymi efektami pirotechnicznymi. Nie zabraknie ich również w najbliższą niedzielę w Parku Grabek.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry