adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA: 1 lipca Urząd Miasta będzie czynny do godziny 15.30. We wszystkich wydziałach zostaną wyznaczone dyżury pracowników.760. rocznica lokacji Miasta CzeladźГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Miasto Zabytki Średniowieczny układ urbanistyczny miasta lokacyjnego wraz z fragmentami przedmieść.

ŚREDNIOWIECZNY UKŁAD URBANISTYCZNY MIASTA LOKACYJNEGO WRAZ Z FRAGMENTAMI PRZEDMIEŚĆ.

Układ wytyczony ulicami: Pieńkowskiego, Modrzejewską, Staszica, Katowicką (dawna Milowicka), Żabią (dawna Krasonia) i 1 Maja oraz wylotami ulic Grodzieckiej i Będzińskiej, a także rozwidleniami ulic Modrzejewską, Reymonta, Katowickiej  i Bytomskiej. Układ urbanistyczny z XIII w. na planie zbliżonym do owalu z centralnie położonym rynkiem. Do dzisiejszego dnia zachowały się elementy miasta lokacyjnego: centralnie położony rynek o kształci czworoboku z ciągami komunikacyjnymi wybiegającymi z naroży. Parcele przyrynkowe oplecione wrzecionowato (od północy i południa) ciągami komunikacyjnymi z parcelami. Miastu lokacyjnemu towarzyszą przedmieścia Bytomskie i Raciborskie. W układzie drogowym i zabudowie przedmieść można zauważyć jak ważną rolę w średniowieczu posiadał układ drogowy o kierunku wschód -zachód. Był to dawny bardzo ważny trakt tranzytowy z Krakowa na Śląsk.

W obszarze Starego Miasta poza obiektami chronionymi mocą wpisu do rejestru zabytków, wskazuje się do ochrony (na mocy Planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego miasta Czeladź w obszarze Starego Miasta - Uchwała Nr  XXIX/360/2007 Rady Miejskiej w Czeladzi) obiekty zlokalizowane pod adresami:1. ul. Bytomska 2, 16, 26
2. ul. Grodziecka 9
3. ul. Kacza 8
4. ul .Kościelna 1
5. ul. Pieńkowskiego 1, 17, 21, 39
6. ul. Podwalna 4, 19
7. ul. Rynek 4, 6, 8, 10, 14, 16, 20, 22, 24, 26
8. Budynki w pierzei ul. Ciasnej

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry