adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA! Informujemy, że w sobotę, 25 maja, Urząd Miasta Czeladź będzie czynny w godz. 7.30-15.30. Zapraszamy!UWAGA ZMIANY W OBWODACH 7 i 8: ulice wcześniej ujęte w obwodzie 7 tj. „Bratków”, „Jaśminowa”, „Mieczyków”, „Słowiańska”, „Storczyków”, „Tulipanów”, „Wrzosowa” zostały przeniesione do obwodu 8 do Szkoły Podstawowej nr 1 w Czeladzi ul. Reymonta 80, wyborcy z tych ulic w najbliższych wyborach głosują w SP Nr 1AKTUALNE INFORMACJE I OSTRZEŻENIA O JAKOŚCI POWIETRZAUWAGA: PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA STAŁE OBWODY GŁOSOWANIA ORAZ ZAKTUALIZOWANY PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA OKRĘGI WYBORCZE W MIEŚCIE CZELADŹAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Miasto Zabytki Kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej, ul. Kościuszki

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY POD WEZWANIEM MATKI BOSKIEJ BOLESNEJ UL.KOŚCIUSZKI

Budowla w stylu francuskiego neoromanizmu. Bazylika trójnawowa z nawą poprzeczną (transeptem).Prezbiterium zamknięte prosto. Pomiędzy prezbiterium a transeptem od strony południowo - wschodniej usytuowano wieżę  dzwonnicę. Kościół wybudowany został z ciosów sztucznego kamienia w kolorze różowo- rdzawym. Detale , gzymsy ,obramowania otworów okiennych,cokół  w kolorze szarego piaskowca. Dachy wykonane zostały w konstrukcji drewnianej . Konstrukcja ta jest widoczna od wnętrza kościoła . Pokrycie dachu stanowi blacha ocynkowana kładziona na rąbek stojący. Bryła kościoła jest rozczłonkowana z dominantą w postaci wieży.

 

Nawa główna i transept przekryte są dachami dwuspadowymi, nawy boczne przekryte dachami pulpitowymi. Elewacja zachodnia , wejściowa- trójosiowa. Na osi środkowej znajduje się ryzalit z wejściem głównym do kościoła. Wejście ujęte w ciosy z kamienia . Naczółki zamknięte są łukami pełnymi pod którymi znajdują się graficzne przedstawienia symboli Chrystusa . Dołem wydzielono cokół z kamienia, naroża ujęte są w bonie z kamienia . Szczyt ryzalitu wykonano jako trójkątny zwieńczony krzyżem. Poniżej znajduje się okno w formie quintoforium ujęte w ciosy ze sztucznego kamienia. Nad oknem znajduje się opaska zamknięta łukiem pełnym. Na wysokości połowy okna znajduje się gzyms kordonowy. Po bokach ryzalitu umiejscowione są ślepe ściany naw bocznych. Elewacja wschodnia obejmuje jedną oś wieży, ślepe prezbiterium ze ścianą szczytową zamkniętą trójkątnie oraz jedną oś zakrystii. Dołem wydzielono cokół z kamienia, naroża ujęte są w bonie. Okno zakrystii i drzwi do wieży ujęte są w opaski z ciosów kamiennych. Elewacje południowa i północna obejmują po pięć osi naw, jedną oś transeptu oraz (od południa) jedną oś zakrystii i jedną oś wieży , (od północy dwie osie zakrystii). Wnętrze kościoła ukształtowano jako bazylikowe z nawami pięcioprzęsłowymi i emporą organową obejmującą jedno przęsło. Transept i prezbiterium wykonano jako jednoprzęsłowe. Transept i nawy boczne zamknięte są arkadami o łukach pełnych, wspartych na kwadratowych filarach. Na przyściennych pilastrach wsparto łuk tęczowy pełny. Wzdłuż wszystkich ścian kościoła na wysokości parapetu okien nawy głównej znajduje się profilowany gzyms. W prezbiterium i kaplicach bocznych dodatkowo gzyms na wysokości pilastrów wspierających arkady zamykające prezbiterium.

 

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry