adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
AKTUALNE INFORMACJE I OSTRZEŻENIA O JAKOŚCI POWIETRZAUWAGA: PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA STAŁE OBWODY GŁOSOWANIA ORAZ ZAKTUALIZOWANY PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA OKRĘGI WYBORCZE W MIEŚCIE CZELADŹAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności Lista aktualności
16 listopada 2023
kategoria:
Aktualności
Burmistrz Zbigniew Szaleniec
Burmistrz Zbigniew Szaleniec

Kolejny sukces naszego miasta! Czeladź zajęła drugie miejsce w kategorii gmin powyżej 20 tys. mieszkańców prestiżowego Rankingu Gmin Województwa Śląskiego.

15 listopada 2023 roku w sali Sejmiku Śląskiego ogłoszono zwycięzców tegorocznego Rankingu Gmin Województwa Śląskiego, który już po raz trzeci przygotowała Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego. Współorganizatorem konkursu było Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Urząd Statystyczny w Katowicach.

Podobnie, jak w poprzednim roku ocenie poddawane były wszystkie gminy, miasta i miasta na prawach powiatu województwa śląskiego tworząc trzy odrębne kategorie oceny wskaźników. W zwycięskich kategoriach znalazły się: Katowice (Miasto na prawach powiatu), Tarnowskie Góry (Gmina powyżej 20 tys. mieszkańców) oraz Ożarowice (Gmina do 20 tys. mieszkańców). Dodatkowo, Gmina Bojszowy została uhonorowana nagrodą w specjalnej kategorii Lider Zmian.

Analiza objęła wszystkie gminy województwa śląskiego, a nagrody zostały przyznane w trzech kategoriach: gminy do 20 000 mieszkańców, gminy od 20 000 do 100 000 mieszkańców, oraz miasta na prawach powiatu, co stanowiło unikalny element oceny na poziomie krajowym. Każda z jednostek była oceniana na podstawie 16 wskaźników z obszarów ekonomicznego, gospodarczego i społecznego.

Drugie miejsce dla Czeladzi

W poprzednim roku nasze miasto zwyciężyło w kategorii gmin powyżej 20 tysięcy mieszkańców. W tegorocznej edycji zajęliśmy drugie miejsce, co również jest ogromnym sukcesem. Na pierwszym miejscu znalazły się Tarnowskie Góry.

- Osiągnięte w tym roku drugie miejsce to też wielki sukces, bo czasami łatwiej jest wdrapać się na sam szczyt, niż się na nim utrzymać. Przypomnę też, że dwa lata temu, z pierwszej edycji tego rankingu, też nie wróciłem z pustymi rękoma. Wówczas odbierałem dyplom za czwarte miejsce w województwie. Te wyróżnienia bardzo mnie cieszą, bo Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, która organizuje ranking pod patronatem marszałka województwa, klasyfikuje gminy na podstawie twardych danych Urzędu Statystycznego. Oceniając gminy bierze się pod uwagę wskaźniki z 16 różnych dziedzin, które pokazują nie tylko to, czy gmina szybko się rozwija, ale także to, czy robi to w sposób zrównoważony - podkreśla burmistrz Zbigniew Szaleniec.

- Radość z kolejnego sukcesu nasuwa refleksję o tym, jak ogromną drogę przebyliśmy, szczególnie w ostatniej dekadzie. Od biednego w latach 90. miasta - z gigantycznym bezrobociem, które wynikło z likwidacji kopalń i niemal całego przemysłu - do jednego z liderów całej śląsko-zagłębiowskiej aglomeracji. Cieszy także to, że tę wysoką pozycję utrzymaliśmy w tym roku, mimo że ustępujący właśnie rząd PiS swoim „Nowym Ładem” podstawił nam przysłowiową nogę, obniżając nasze możliwości działania i zabierając nam dużą część wypracowanych przez mieszkańców dochodów. Uzyskanie drugiego miejsca w rankingu jest wielką zasługą całej społeczności naszego miasta, zarówno wszystkich moich współpracowników, wspierających mnie radnych i przedsiębiorców, ale także zwykłych mieszkańców, którzy każdego dnia ciężko pracują, nie tylko dla dobra swoich rodzin, ale także dla dobra naszej małej ojczyzny. Wszystkim za ten wysiłek na rzecz rozwoju naszego miasta, dziękuję – podsumowuje Zbigniew Szaleniec.

Lista nagrodzonych:

Gminy do 20 tys. mieszkańców:
1. Ożarowice
2. Goczałkowice-Zdrój
3. Pawłowice
4. Bobrowniki
5. Krupski Młyn

Gminy powyżej 20 tys. mieszkańców:
1. Tarnowskie Góry
2. Czeladź
3. Mikołów
4. Cieszyn
5. Lubliniec

Miasta na prawach powiatu:
1. Katowice
2. Gliwice
3. Bielsko-Biała
4. Tychy
5. Żory

Lider zmiany:
Bojszowy

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry