adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA: PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA STAŁE OBWODY GŁOSOWANIA ORAZ ZAKTUALIZOWANY PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA OKRĘGI WYBORCZE W MIEŚCIE CZELADŹAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAPrzyjmujemy wnioski na preferencyjny zakup paliwa stałego (węgiel/orzech, ekogroszek, miał).Informacja o przystąpieniu Gminy Czeladź do zakupu paliwa stałego do dnia 31 grudnia 2022 r.Громадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności Lista aktualności
15 września 2023
kategoria:
Aktualności
Forum Dziedzictwa Kultury Przemysłowej
Forum Dziedzictwa Kultury Przemysłowej

Instytut im. Wojciecha Korfantego zaprasza na Forum Dziedzictwa Kultury Przemysłowej, które już 22 i 23 września br. odbędzie się w Katowicach i Czeladzi.

– Chcemy ponownie zwrócić uwagę na to, jak wielki potencjał kryje się w dziedzictwie przemysłowym, które nie musi być zawadą, lecz wielką szansę dla miast i regionów – ideę Forum tłumaczy Dorota Pociask-Frącek, Dyrektor Instytutu im. Wojciecha Korfantego.

Forum Dziedzictwa Kultury Przemysłowej to interdyscyplinarny projekt z zakresu upowszechnienia nowoczesnych form przekazu kulturowego z obszaru przemysłu kreatywnego, w tym ochrony i promowania dziedzictwa kultury przemysłowej jako elementu budowania marki miasta, regionu, państwa oraz kształtowania polskiej i europejskiej polityki turystki kulturowej.

Le Corbusier w Karcie Ateńskiej pisał, że „[…] dzieła materialne (zaprojektowane lub zbudowane) nadają miastu osobowość, […] są cennymi świadkami przeszłości, szanowanymi za ich wartość historyczną i uczuciową, […] są częścią dziedzictwa ludzkości”. Tym samym przy planowaniu rozwoju miast i regionu należy w sposób szczególny podchodzić także do dziedzictwa kultury przemysłowej, która na Śląsku stanowi nadrzędny element krajobrazu wpisującego się w turystykę kulturową, w tym ze Szlakiem Zabytków Techniki.

Konieczna jest ciągła dyskusja na temat rewitalizacji obiektów poprzemysłowych i zaproponowania im nowych funkcji publiczno-kulturowo-handlowych, które nie tylko urozmaicą krajobraz, ale wzbogacą infrastrukturę kulturową, co bezpośrednio przełoży się na działalność gospodarczą.

Program Forum:

22.09 | Instytut im. Wojciecha Korfantego | ul. Teatralna 4, Katowice
10.00–16.00 Ogólnopolska KONFERENCJA Dziedzictwo. Z przeszłością w przyszłość
Moderator: prof. Irma Kozina. Prelegenci: prof. Magdalena Żmudzińska-Nowak (Politechnika Śląska oraz Centrum Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej); Iga Herok-Turska (Centrum Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej); dr Ryszard Nakonieczny (Politechnika Śląska); Marcin Gawryszczak (Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi), Robert Kola (Narodowy Instytut Dziedzictwa, Oddział Terenowy w Toruniu).

23.09 | Katowice-Kostucha
10.00 LUNCH NA HAŁDZIE – wycieczka miejska
Liczba miejsc ograniczona. Zapisy:

23.09 | Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia” | ul. Dehnelów 45, Czeladź
18.00 Koncert BRZOSKA KOLEKTYW
Liczba miejsc ograniczona. Zapisy:

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny! Wydarzenie zbiega się w czasie ze zmianą nazwy Instytutu i będzie pierwszym wydarzeniem pod nowym szyldem Instytutu im. Wojciecha Korfantego.

Patroni medialni: TVP Katowice, Polskie Radio Katowice, ŚLĄZAG

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry