adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA! Informujemy, że w sobotę, 25 maja, Urząd Miasta Czeladź będzie czynny w godz. 7.30-15.30. Zapraszamy!UWAGA ZMIANY W OBWODACH 7 i 8: ulice wcześniej ujęte w obwodzie 7 tj. „Bratków”, „Jaśminowa”, „Mieczyków”, „Słowiańska”, „Storczyków”, „Tulipanów”, „Wrzosowa” zostały przeniesione do obwodu 8 do Szkoły Podstawowej nr 1 w Czeladzi ul. Reymonta 80, wyborcy z tych ulic w najbliższych wyborach głosują w SP Nr 1AKTUALNE INFORMACJE I OSTRZEŻENIA O JAKOŚCI POWIETRZAUWAGA: PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA STAŁE OBWODY GŁOSOWANIA ORAZ ZAKTUALIZOWANY PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA OKRĘGI WYBORCZE W MIEŚCIE CZELADŹAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności Lista aktualności
24 maja 2019
kategoria:
Aktualności
koncert "Vivat Moniuszko!"
koncert "Vivat Moniuszko!"

Trzeci dzień XX Festiwalu Ave Maria przyniósł koncert zatytułowany „Vivat Moniuszko!”, który odbył się w Kopalni Kultury. Bardzo licznie zebrana publiczność wysłuchała kilkunastu utworów Stanisława Moniuszki – twórcy polskiej opery narodowej, kompozytora, któremu dedykowany jest rok 2019.

Pieśni i arie zaprezentowali laureaci III Międzynarodowego Konkursu Solowej Wokalistyki Sakralnej ARS et GLORIA, który odbywał się w styczniu tego roku, w Akademii Muzycznej w Katowicach, a byli to: Justyna Bujak – sopran, Kamila Goik – sopran koloraturowy, Roksana Wardenga – mezzosopran, Piotr Kalina – tenor, Jakub Schmidt – bas. Publiczność oczekiwała także na barytonowe popisy ks. Pawła Sobierajskiego, śpiewaka bardzo dobrze znanego od lat czeladzkim melomanom, który wcielił się również w rolę narratora koncertu, a będąc znawcą sztuki wokalnej raczył słuchaczy pięknym słowem, opowieściami o domu rodzinnym i karierze muzycznej kompozytora, a także o wielkiej śpiewaczce jego czasów – Ewie Bandrowskiej-Turskiej, jak i jednym z najsłynniejszych Moniuszkowskich tenorów - Bogdanie Paprockim, okraszając wszystko anegdotą i dowcipem.
Imponujące głosy młodych artystów bardzo przypadły do gustu słuchaczom, którzy gromkimi brawami nagradzali wykonawców, jak również akompaniującą im pianistkę Mirellę Malorny-Konopkę. Trudno się dziwić, bo w zachwyt wprawiały głosy żeńskie: przejmujący sopran Justyny Bujak, wykonującej czy to dramatyczną arię „Ha, dzieciątko nam umiera” z opery „Halka”, czy arię Jadwigi „Biegnie słuchać” z opery „Straszny dwór”, jak i koloratura Kamili Goik w arii „Do grobu trwać w bezżennym stanie” ze „Strasznego dworu”, a także zdecydowany mezzosopran Roksany Wardengi, jak i głosy męskie: bohaterski tenor Piotra Kaliny, czy głęboki bas Jakuba Schmidta. Prawdziwie porwały widownię aria Stefana „Cisza dokoła” i „zegarowa” aria Skołuby – obydwie również ze „Strasznego dworu” – bodaj najpopularniejszej opery stworzonej przez Moniuszkę.
Koncert zakończyła dedykowana wszystkim mamom z okazji nadchodzącego ich święta, liryczna, acz pełna werwy piosenka włoska wykonana przez ks. Pawła Sobierajskiego. Finał znów należał do młodych śpiewaków, którzy wspólnie wykonali znaną od pokoleń „Prząśniczkę” i do mistrzyni fortepianu, czyli Maestry di musica – jak mawia ks. Paweł Sobierajski - Mirelli Malorny-Konopki.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry