adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA - zmiany w stałych obwodach głosowania, Obwód nr 3 z MOPS przy ul. 17 Lipca 27 został przeniesiony do Szkoły Podstawowej Nr 2 przy ul. Szkolnej 6 (wejście boczne od strony boiska) oraz Obwód Nr 16 z Kopalni Kultury został przeniesiony do Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia Nr 2 przy ul. Nowopogońskiej 227 D-E.AKTUALNE INFORMACJE I OSTRZEŻENIA O JAKOŚCI POWIETRZAAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności Lista aktualności
28 października 2024
kategoria:
Aktualności
Konferencja prasowa
Konferencja prasowa

W Cechowni – najnowszym, reprezentacyjnym obiekcie w rewitalizowanym kompleksie po kopalni „Saturn” odbyła się prezentacja komiksu pt. „Paneuropa. Licho nie śpi”. Jest to kolejna już część publikacji powstałej z inicjatywy Komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce i została wydana ze środków Unii Europejskiej. Opowiada o przemianach, jakie zaszły w polskich gminach, miastach, powiatach i regionach dzięki funduszom pochodzącym z Unii Europejskim.

Najnowszy zeszyt „Paneuropy...” prezentuje kolejne wybrane obiekty – tym razem jest to Cechownia w Czeladzi, w której powstaje Postindustrialne Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego w Zagłębiu Dąbrowskim, Zabytkowa Kopalnia „Ignacy” w Rybniku, zrewitalizowane obszary Łodzi i Morskie Centrum Nauki w Szczecinie, które stały się tłem dla fabuły, której bohaterowie toczą walkę o wartości, które promuje Unia Europejska, o to co przeszłe z tym co teraźniejsze i przyszłe. Pokazuje jak dzięki przynależności do Unii Europejskiej zmieniła się i ciągle zmienia się rzeczywistość w Polsce.

Interesujące rozwiązania ilustracyjne są autorstwa kilku grafików, a nad całością czuwał autor scenariusza Dominik Szcześniak. Wydany komiks jest także znakomitą okazją do zaprezentowania sposobu wydatkowania funduszy europejskich przez gminy, wśród których bez wątpienia Czeladź zajmuje czołową lokatę.

O tym co już zostało zrealizowane zwłaszcza w ostatnich latach na pokopalnianym terenie „Saturna” mówili: dyrektor Muzeum Saturn Stefania Lazar, burmistrz Czeladzi Zbigniew Szaleniec i zastępca burmistrza ds. społecznych Andrzej Mentel. W gronie zaproszonych osób na konferencję prasową obecni byli także: Sebastian Rysz z Przedstawicielstwa Polski w Komisji Europejskiej, grafik Grzegorz Pawlak – współautor komiksu i wicestarosta pszczyński Damian Cieszewski.

O niezwykłym miejscu, jakim jest czeladzka Cechownia, dawny Dom Zborny, o jego przeszłości i planach rozwoju mówiła Stefania Lazar, dyrektor Muzeum Saturn. – Obiekt, w którym się znajdujemy będzie w dalszym ciągu pełnił funkcje społecznościowe, w jego wnętrzu urządzona zostanie multimedialna wystawa poświęcona historii górnictwa w Zagłębiu Dąbrowskim, opowiemy o różnicach między regionem Śląska i Zagłębia a także o procesie przeobrażania często już zrujnowanych zabudowań w funkcjonalne, nowoczesne obiekty.

Od wielu lat korzystamy z unijnych środków 

Z kolei burmistrz Zbigniew Szaleniec zabierając głos przedstawił korzyści płynące dla miasta i jego mieszkańców z sięgania przez Czeladź  – i to pełnymi garściami – po fundusze unijne. - Chciałem najpierw podziękować Przedstawicielstwu Komisji Europejskiej za dostrzeżenie Czeladzi i tego co stanowi dziś jej wyróżnik, a mianowicie kilka zrewitalizowanych postindustrialnych obiektów po kopalni „Saturn”, która została zlikwidowana w 1996 roku.  Gdyby nie akcesja Polski do Unii Europejskiej i środki, które możemy pozyskiwać dla Czeladzi, te ważne dla nas miejsca uległy by dewastacji i zniszczeniu, jak to się stało w innych miejscach Zagłębia. Ochroniliśmy przeszłość, która znów służy społeczności naszego miasta. Ponadto pokopalniane zabudowania w Czeladzi mają wyjątkową wartość architektoniczną – dziś są wizytówką naszego miasta. Od wielu lat korzystamy z unijnych środków: jako pierwszą zrewitalizowaliśmy dawną elektrownią, gdzie mieści się galeria sztuki współczesnej, potem przyszła kolej na warsztaty mechaniczne, które przeznaczyliśmy na działalność pomocową i społeczną. Naszą największą perłą jest Cechownia, do której mieliśmy zaszczyt Państwa zaprosić – to było wielkie wyzwanie, a teraz nasza duma. W planach mamy rewitalizację kolejne obiekty, budowę strefy sportu i rekreacji w postaci bodaj największej w regionie ścianki wspinaczkowej, do czego planujemy wykorzystać dwa gigantyczne kominy. Myślę, że będzie to kolejne atrakcyjne miejsce - podkreślił.

Burmistrz zaznaczył również, że pokopalniany teren to nie jedyne miejsce w mieście, które ulegają ciągłemu przeobrażeniu dzięki środkom europejskim. W sumie Czeladź wykorzystała już ponad 80 milionów złotych pochodzących z Unii Europejskiej.

Z kolei zastępca burmistrza ds. społecznych Andrzej Mentel mówił o projekcie sprawiedliwej transformacji, z którego również korzysta Czeladzi. Dzięki niemu możliwe są działania, które od stycznia 2025 roku prowadzone będą pod auspicjami Centrum Usług Społecznych.

Komiks z czeladzką Cechownią w tle

Zaprezentowany komiks w skrótowej, atrakcyjnej formie przybliża osiągnięcia Polski w ciągu minionych 20 lat. - Ta nowoczesna literacko-graficzna forma trafia do młodego pokolenia, a więc bawi i uczy, przybliża dokonania Unii Europejskiej – zauważył Sebastian Rysz reprezentujący Przedstawicielstwo Polski w Komisji Europejskiej. - Język narracji dostosowany jest odbiorcy, warto sięgnąć po komiks, który operuje obrazem. Jest to również pretekst do refleksji nad tym co zawdzięczamy akcesji do Unii Europejskiej, jakie wyznajemy wartości i jak zmienia się nasze życie – mówił Sebastian Rysz.

Bezpłatne egzemplarze komiksu będzie można otrzymać podczas Targów Książki, jakie w listopadzie będą odbywać się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, dostępny będzie również w Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz szkolnych bibliotekach w Czeladzi, a także w siedzibie centrum Europa Direct w Katowicach. Z kolei na przełomie roku planowany jest dodruk komiksu (również w języku angielskim), dzięki czemu trafi on do większej liczby odbiorców.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry