W Cechowni – najnowszym, reprezentacyjnym obiekcie w rewitalizowanym kompleksie po kopalni „Saturn” odbyła się prezentacja komiksu pt. „Paneuropa. Licho nie śpi”. Jest to kolejna już część publikacji powstałej z inicjatywy Komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce i została wydana ze środków Unii Europejskiej. Opowiada o przemianach, jakie zaszły w polskich gminach, miastach, powiatach i regionach dzięki funduszom pochodzącym z Unii Europejskim.
Najnowszy zeszyt „Paneuropy...” prezentuje kolejne wybrane obiekty – tym razem jest to Cechownia w Czeladzi, w której powstaje Postindustrialne Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego w Zagłębiu Dąbrowskim, Zabytkowa Kopalnia „Ignacy” w Rybniku, zrewitalizowane obszary Łodzi i Morskie Centrum Nauki w Szczecinie, które stały się tłem dla fabuły, której bohaterowie toczą walkę o wartości, które promuje Unia Europejska, o to co przeszłe z tym co teraźniejsze i przyszłe. Pokazuje jak dzięki przynależności do Unii Europejskiej zmieniła się i ciągle zmienia się rzeczywistość w Polsce.
Interesujące rozwiązania ilustracyjne są autorstwa kilku grafików, a nad całością czuwał autor scenariusza Dominik Szcześniak. Wydany komiks jest także znakomitą okazją do zaprezentowania sposobu wydatkowania funduszy europejskich przez gminy, wśród których bez wątpienia Czeladź zajmuje czołową lokatę.
O tym co już zostało zrealizowane zwłaszcza w ostatnich latach na pokopalnianym terenie „Saturna” mówili: dyrektor Muzeum Saturn Stefania Lazar, burmistrz Czeladzi Zbigniew Szaleniec i zastępca burmistrza ds. społecznych Andrzej Mentel. W gronie zaproszonych osób na konferencję prasową obecni byli także: Sebastian Rysz z Przedstawicielstwa Polski w Komisji Europejskiej, grafik Grzegorz Pawlak – współautor komiksu i wicestarosta pszczyński Damian Cieszewski.
O niezwykłym miejscu, jakim jest czeladzka Cechownia, dawny Dom Zborny, o jego przeszłości i planach rozwoju mówiła Stefania Lazar, dyrektor Muzeum Saturn. – Obiekt, w którym się znajdujemy będzie w dalszym ciągu pełnił funkcje społecznościowe, w jego wnętrzu urządzona zostanie multimedialna wystawa poświęcona historii górnictwa w Zagłębiu Dąbrowskim, opowiemy o różnicach między regionem Śląska i Zagłębia a także o procesie przeobrażania często już zrujnowanych zabudowań w funkcjonalne, nowoczesne obiekty.
Od wielu lat korzystamy z unijnych środków
Z kolei burmistrz Zbigniew Szaleniec zabierając głos przedstawił korzyści płynące dla miasta i jego mieszkańców z sięgania przez Czeladź – i to pełnymi garściami – po fundusze unijne. - Chciałem najpierw podziękować Przedstawicielstwu Komisji Europejskiej za dostrzeżenie Czeladzi i tego co stanowi dziś jej wyróżnik, a mianowicie kilka zrewitalizowanych postindustrialnych obiektów po kopalni „Saturn”, która została zlikwidowana w 1996 roku. Gdyby nie akcesja Polski do Unii Europejskiej i środki, które możemy pozyskiwać dla Czeladzi, te ważne dla nas miejsca uległy by dewastacji i zniszczeniu, jak to się stało w innych miejscach Zagłębia. Ochroniliśmy przeszłość, która znów służy społeczności naszego miasta. Ponadto pokopalniane zabudowania w Czeladzi mają wyjątkową wartość architektoniczną – dziś są wizytówką naszego miasta. Od wielu lat korzystamy z unijnych środków: jako pierwszą zrewitalizowaliśmy dawną elektrownią, gdzie mieści się galeria sztuki współczesnej, potem przyszła kolej na warsztaty mechaniczne, które przeznaczyliśmy na działalność pomocową i społeczną. Naszą największą perłą jest Cechownia, do której mieliśmy zaszczyt Państwa zaprosić – to było wielkie wyzwanie, a teraz nasza duma. W planach mamy rewitalizację kolejne obiekty, budowę strefy sportu i rekreacji w postaci bodaj największej w regionie ścianki wspinaczkowej, do czego planujemy wykorzystać dwa gigantyczne kominy. Myślę, że będzie to kolejne atrakcyjne miejsce - podkreślił.
Burmistrz zaznaczył również, że pokopalniany teren to nie jedyne miejsce w mieście, które ulegają ciągłemu przeobrażeniu dzięki środkom europejskim. W sumie Czeladź wykorzystała już ponad 80 milionów złotych pochodzących z Unii Europejskiej.
Z kolei zastępca burmistrza ds. społecznych Andrzej Mentel mówił o projekcie sprawiedliwej transformacji, z którego również korzysta Czeladzi. Dzięki niemu możliwe są działania, które od stycznia 2025 roku prowadzone będą pod auspicjami Centrum Usług Społecznych.
Komiks z czeladzką Cechownią w tle
Zaprezentowany komiks w skrótowej, atrakcyjnej formie przybliża osiągnięcia Polski w ciągu minionych 20 lat. - Ta nowoczesna literacko-graficzna forma trafia do młodego pokolenia, a więc bawi i uczy, przybliża dokonania Unii Europejskiej – zauważył Sebastian Rysz reprezentujący Przedstawicielstwo Polski w Komisji Europejskiej. - Język narracji dostosowany jest odbiorcy, warto sięgnąć po komiks, który operuje obrazem. Jest to również pretekst do refleksji nad tym co zawdzięczamy akcesji do Unii Europejskiej, jakie wyznajemy wartości i jak zmienia się nasze życie – mówił Sebastian Rysz.
Bezpłatne egzemplarze komiksu będzie można otrzymać podczas Targów Książki, jakie w listopadzie będą odbywać się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, dostępny będzie również w Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz szkolnych bibliotekach w Czeladzi, a także w siedzibie centrum Europa Direct w Katowicach. Z kolei na przełomie roku planowany jest dodruk komiksu (również w języku angielskim), dzięki czemu trafi on do większej liczby odbiorców.