adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA! Informujemy, że w sobotę, 25 maja, Urząd Miasta Czeladź będzie czynny w godz. 7.30-15.30. Zapraszamy!UWAGA ZMIANY W OBWODACH 7 i 8: ulice wcześniej ujęte w obwodzie 7 tj. „Bratków”, „Jaśminowa”, „Mieczyków”, „Słowiańska”, „Storczyków”, „Tulipanów”, „Wrzosowa” zostały przeniesione do obwodu 8 do Szkoły Podstawowej nr 1 w Czeladzi ul. Reymonta 80, wyborcy z tych ulic w najbliższych wyborach głosują w SP Nr 1AKTUALNE INFORMACJE I OSTRZEŻENIA O JAKOŚCI POWIETRZAUWAGA: PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA STAŁE OBWODY GŁOSOWANIA ORAZ ZAKTUALIZOWANY PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA OKRĘGI WYBORCZE W MIEŚCIE CZELADŹAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności
05 czerwca 2017
kategoria:
Aktualności
Osiedle Dziekana
Osiedle Dziekana

Wokół konieczności zmiany nazw niektórych nazw ulic i osiedli w naszym mieście narosło już sporo emocji i niejasności, dlatego też informujemy że jest to obowiązek ustawowy. Wraz z wejściem w życie ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (Dz. U. z 2016 poz. 744) nazwy nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować. Za propagujące komunizm uważa się także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944–1989. Zatem nazwy noszące znamiona komunizmu, z mocy powyższej ustawy, muszą być zmienione.

Po weryfikacji nazewnictwa ulic w Czeladzi Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach uznał, że bezwzględnie trzeba zmienić nazwy ulic: Mariana Buczka i 35-lecia PRL oraz osiedli: Piotra Dziekana, Marcelego Nowotki i Jana Musiała. Według IPN wypełniają one bowiem normę art. 1 Ustawy Dekomunizacyjnej.

Zmiany nazw ulic i osiedli wymienionych powyżej Rada Miasta może dokonać do września bieżącego roku. Jeśli tak się nie stanie, to po upływie tego terminu Wojewoda Śląski wyda zarządzenie zastępcze, w którym odgórnie dokona zmian nazw, już bez konieczności ich konsultowania z władzami jednostki samorządowej.

Co istotne, zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy zmiana nazw ulic, w trybie dekomunizacji, nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową. Dlatego też mieszkańcy, których dotyczyć będą zmiany, nie będą zobowiązani do wymiany dokumentów zawierających dotychczasowe dane adresowe.

2 czerwca 2017 roku odbyło się spotkanie zespołu do spraw nazewnictwa ulic, osiedli i placów w mieście powołanego zarządzeniem Burmistrza Miasta Czeladź numer 143/2017 z dnia 26 maja 2017 roku. W składzie zespołu znaleźli się przedstawiciele Urzędu Miasta i Rady Miejskiej w Czeladzi. Przedmiotem obrad była zmiana nazw ulic wskazanych przez Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. Komisja zdecydowała o przygotowaniu ankiet dla mieszkańców, w celu umożliwienia im wzięcia czynnego udziału w nazwaniu ulic i osiedli. W czasie spotkania pojawiały się różne koncepcje alternatywnych nazw, ale komisja podjęła decyzję o zwołaniu kolejnego zebrania zespołu, na którym ostatecznie dopracowane zostaną propozycje nazw ulic i osiedli. Jednocześnie ustalono, że projekt uchwały w sprawie nadania nowych nazw przedłożony zostanie pod obrady Rady Miejskiej w Czeladzi po zebraniu wyników ankiet, a przed upływem terminu wskazanego w ustawie.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry