Portal Miasta Czeladź
https://www.czeladz.pl/aktualnosci/index/aktualnosci/index/aktualnosci/lista_aktualnosci/Obowiazkowa-zmiana-nazw-ulic-w-ramach-dekomunizacji/idn:699
Drukuj grafikę : tak / nie

Obowiązkowa zmiana nazw ulic w ramach dekomunizacji

05 czerwca 2017
kategoria:
Aktualności
Osiedle Dziekana
Osiedle Dziekana

Wokół konieczności zmiany nazw niektórych nazw ulic i osiedli w naszym mieście narosło już sporo emocji i niejasności, dlatego też informujemy że jest to obowiązek ustawowy. Wraz z wejściem w życie ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (Dz. U. z 2016 poz. 744) nazwy nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować. Za propagujące komunizm uważa się także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944–1989. Zatem nazwy noszące znamiona komunizmu, z mocy powyższej ustawy, muszą być zmienione.

Po weryfikacji nazewnictwa ulic w Czeladzi Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach uznał, że bezwzględnie trzeba zmienić nazwy ulic: Mariana Buczka i 35-lecia PRL oraz osiedli: Piotra Dziekana, Marcelego Nowotki i Jana Musiała. Według IPN wypełniają one bowiem normę art. 1 Ustawy Dekomunizacyjnej.

Zmiany nazw ulic i osiedli wymienionych powyżej Rada Miasta może dokonać do września bieżącego roku. Jeśli tak się nie stanie, to po upływie tego terminu Wojewoda Śląski wyda zarządzenie zastępcze, w którym odgórnie dokona zmian nazw, już bez konieczności ich konsultowania z władzami jednostki samorządowej.

Co istotne, zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy zmiana nazw ulic, w trybie dekomunizacji, nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową. Dlatego też mieszkańcy, których dotyczyć będą zmiany, nie będą zobowiązani do wymiany dokumentów zawierających dotychczasowe dane adresowe.

2 czerwca 2017 roku odbyło się spotkanie zespołu do spraw nazewnictwa ulic, osiedli i placów w mieście powołanego zarządzeniem Burmistrza Miasta Czeladź numer 143/2017 z dnia 26 maja 2017 roku. W składzie zespołu znaleźli się przedstawiciele Urzędu Miasta i Rady Miejskiej w Czeladzi. Przedmiotem obrad była zmiana nazw ulic wskazanych przez Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. Komisja zdecydowała o przygotowaniu ankiet dla mieszkańców, w celu umożliwienia im wzięcia czynnego udziału w nazwaniu ulic i osiedli. W czasie spotkania pojawiały się różne koncepcje alternatywnych nazw, ale komisja podjęła decyzję o zwołaniu kolejnego zebrania zespołu, na którym ostatecznie dopracowane zostaną propozycje nazw ulic i osiedli. Jednocześnie ustalono, że projekt uchwały w sprawie nadania nowych nazw przedłożony zostanie pod obrady Rady Miejskiej w Czeladzi po zebraniu wyników ankiet, a przed upływem terminu wskazanego w ustawie.