adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA ZMIANY W OBWODACH 7 i 8: ulice wcześniej ujęte w obwodzie 7 tj. „Bratków”, „Jaśminowa”, „Mieczyków”, „Słowiańska”, „Storczyków”, „Tulipanów”, „Wrzosowa” zostały przeniesione do obwodu 8 do Szkoły Podstawowej nr 1 w Czeladzi ul. Reymonta 80, wyborcy z tych ulic w najbliższych wyborach głosują w SP Nr 1AKTUALNE INFORMACJE I OSTRZEŻENIA O JAKOŚCI POWIETRZAUWAGA: PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA STAŁE OBWODY GŁOSOWANIA ORAZ ZAKTUALIZOWANY PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA OKRĘGI WYBORCZE W MIEŚCIE CZELADŹAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności
11 sierpnia 2021
kategoria:
Aktualności
Barbara Kruczkowska
Barbara Kruczkowska

10 sierpnia 2021 roku odeszła Barbara Kruczkowska de domo Parka – wieloletnia prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koło Czeladź oraz członkini Śląskiego Zarządu Wojewódzkiego tego Związku, niestrudzona orędowniczka pamięci o „Dzieciach Potulic” – najmłodszych więźniach obozu hitlerowskiego w Potulicach koło Bydgoszczy.

Urodziła się 9 stycznia 1940 roku w Czeladzi. Po ukończeniu szkoły średniej podjęła pracę zawodową w Zakładach Płytek i Wyrobów Sanitarnych „Józefów”. Od maja 1961 roku do sierpnia 1995 roku związana była z Urzędem Miasta Czeladź, zdobywając doświadczenie w pracy różnych wydziałów.
W 1965 roku została członkiem ZBOWiD, a od 1978 Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Od 2001 roku była prezesem Koła Czeladź.

Obok życia zawodowego i rodzinnego wiele czasu poświęcała pięknej misji, jaką było zachowanie pamięci o „Dzieciach Potulic”, do których sama się zaliczała. W 1943 roku, 11 sierpnia wraz z nieco starszym bratem Jerzym, podczas przeprowadzonej przez Niemców „Akcji Oderberg” została wyrwana z rodzinnego domu, pozbawiona rodziców i zdana na wojenna tułaczkę po obozach przejściowych od Mysłowic, poprzez Pogrzebin, Kietrz, do Potulic. Została uratowana wraz z prawie 150 innymi dziećmi dzięki ofiarności jej ojca Wiktora Parki oraz Władysława Baziora, Teofila Kowalika i Jana Polaka, którzy 12 lutego 1945 roku zorganizowali transport i kilka dni później, 19 lutego tegoż roku przywieźli małych więźniów do Czeladzi.

Śp. Barbara Kruczkowska od wielu lat dzieliła się swoimi wojennymi wspomnieniami zarówno z młodzieżą polską, jak i niemiecką, była gościem państwowych uroczystości z okazji wyzwolenia obozu hitlerowskiego w Auschwitz oraz innych miejscach kaźni. Rokrocznie wraz z Miastem Czeladź i Muzeum Saturn organizowała spotkania przy obelisku pamięci „Dzieci Potulic” w Czeladzi. Była również autorką wspomnień publikowanych na łamach „Echa Czeladzi” oraz w prasie kombatanckiej. Dokonała wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia Katowice i Archiwum Historii Mówionej. Z jej udziałem powstał film dokumentalny zrealizowany przez Miasto Czeladź.

Jako prezes Koła Czeladź ZKRPiBWP służyła kombatantom i ich najbliższym radą i pomocą w sprawach socjalno-bytowych. Za pracę zawodową i społeczną przyznano jej wiele odznaczeń państwowych, w tym Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Za zasługi dla Miasta Czeladź i społeczności kombatanckiej otrzymała Nagrodę Miasta Czeladź oraz Nagrodę Burmistrza Miasta Czeladź „Pierścień Saturna”.

Była również honorowym członkiem Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi.

Odejście śp. Barbary Kruczkowskiej jest wielką stratą dla społeczności Czeladzi i Historii.


Rodzinie i wszystkim Bliskim

Śp. Barbary Kruczkowskiej

wyrazy głębokiego żalu i serdecznego współczucia

składa
Burmistrz Miasta Czeladź Zbigniew Szaleniec ze Współpracownikami

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry