Portal Miasta Czeladź
https://www.czeladz.pl/aktualnosci/index/aktualnosci/lista_aktualnosci/Odeszla-Barbara-Kruczkowska/idn:2795
Drukuj grafikę : tak / nie

Odeszła Barbara Kruczkowska

11 sierpnia 2021
kategoria:
Aktualności
Barbara Kruczkowska
Barbara Kruczkowska

10 sierpnia 2021 roku odeszła Barbara Kruczkowska de domo Parka – wieloletnia prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koło Czeladź oraz członkini Śląskiego Zarządu Wojewódzkiego tego Związku, niestrudzona orędowniczka pamięci o „Dzieciach Potulic” – najmłodszych więźniach obozu hitlerowskiego w Potulicach koło Bydgoszczy.

Urodziła się 9 stycznia 1940 roku w Czeladzi. Po ukończeniu szkoły średniej podjęła pracę zawodową w Zakładach Płytek i Wyrobów Sanitarnych „Józefów”. Od maja 1961 roku do sierpnia 1995 roku związana była z Urzędem Miasta Czeladź, zdobywając doświadczenie w pracy różnych wydziałów.
W 1965 roku została członkiem ZBOWiD, a od 1978 Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Od 2001 roku była prezesem Koła Czeladź.

Obok życia zawodowego i rodzinnego wiele czasu poświęcała pięknej misji, jaką było zachowanie pamięci o „Dzieciach Potulic”, do których sama się zaliczała. W 1943 roku, 11 sierpnia wraz z nieco starszym bratem Jerzym, podczas przeprowadzonej przez Niemców „Akcji Oderberg” została wyrwana z rodzinnego domu, pozbawiona rodziców i zdana na wojenna tułaczkę po obozach przejściowych od Mysłowic, poprzez Pogrzebin, Kietrz, do Potulic. Została uratowana wraz z prawie 150 innymi dziećmi dzięki ofiarności jej ojca Wiktora Parki oraz Władysława Baziora, Teofila Kowalika i Jana Polaka, którzy 12 lutego 1945 roku zorganizowali transport i kilka dni później, 19 lutego tegoż roku przywieźli małych więźniów do Czeladzi.

Śp. Barbara Kruczkowska od wielu lat dzieliła się swoimi wojennymi wspomnieniami zarówno z młodzieżą polską, jak i niemiecką, była gościem państwowych uroczystości z okazji wyzwolenia obozu hitlerowskiego w Auschwitz oraz innych miejscach kaźni. Rokrocznie wraz z Miastem Czeladź i Muzeum Saturn organizowała spotkania przy obelisku pamięci „Dzieci Potulic” w Czeladzi. Była również autorką wspomnień publikowanych na łamach „Echa Czeladzi” oraz w prasie kombatanckiej. Dokonała wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia Katowice i Archiwum Historii Mówionej. Z jej udziałem powstał film dokumentalny zrealizowany przez Miasto Czeladź.

Jako prezes Koła Czeladź ZKRPiBWP służyła kombatantom i ich najbliższym radą i pomocą w sprawach socjalno-bytowych. Za pracę zawodową i społeczną przyznano jej wiele odznaczeń państwowych, w tym Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Za zasługi dla Miasta Czeladź i społeczności kombatanckiej otrzymała Nagrodę Miasta Czeladź oraz Nagrodę Burmistrza Miasta Czeladź „Pierścień Saturna”.

Była również honorowym członkiem Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi.

Odejście śp. Barbary Kruczkowskiej jest wielką stratą dla społeczności Czeladzi i Historii.


Rodzinie i wszystkim Bliskim

Śp. Barbary Kruczkowskiej

wyrazy głębokiego żalu i serdecznego współczucia

składa
Burmistrz Miasta Czeladź Zbigniew Szaleniec ze Współpracownikami