adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA ZMIANY W OBWODACH 7 i 8: ulice wcześniej ujęte w obwodzie 7 tj. „Bratków”, „Jaśminowa”, „Mieczyków”, „Słowiańska”, „Storczyków”, „Tulipanów”, „Wrzosowa” zostały przeniesione do obwodu 8 do Szkoły Podstawowej nr 1 w Czeladzi ul. Reymonta 80, wyborcy z tych ulic w najbliższych wyborach głosują w SP Nr 1AKTUALNE INFORMACJE I OSTRZEŻENIA O JAKOŚCI POWIETRZAUWAGA: PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA STAŁE OBWODY GŁOSOWANIA ORAZ ZAKTUALIZOWANY PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA OKRĘGI WYBORCZE W MIEŚCIE CZELADŹAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności
12 kwietnia 2024
kategoria:
Aktualności
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

W piątek, 12 kwietnia, obchodzono w naszym mieście Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Pod pomnikiem na cmentarzu parafialnym przy ul. Nowopogońskiej oraz pod obeliskiem znajdującym się przy komisariacie policji złożono kwiaty i zapalono znicze.

Uroczystości rozpoczęły się pod pomnikiem poświęconym ofiarom zbrodni katyńskiej, znajdującym się na cmentarzu przy ul. Nowopogońskiej. Hołd oficerom Wojska Polskiego, funkcjonariuszom Policji Państwowej oraz innym mieszkańcom Czeladzi poległym w Katyniu, Twerze, Charkowie i innych miejscach oddali: burmistrz Zbigniew Szaleniec, sekretarz miasta Jolanta Moćko, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Czeladzi Marcin Gadecki, proboszcz parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika ks. kanonik Jarosław Wolski, dyrektor Muzeum Saturn Stefania Lazar, a także przedstawiciele Harcerskiego Kręgu Seniorów i Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi. Obecna była również młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 i 4. Poczet sztandarowy wystawiło Miasto Czeladź. Wartę honorową zaciągnęli kadeci z klasy mundurowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Czeladzi. Rys historyczny przedstawił Janusz Brejt.

Następnie zgromadzeni udali się pod obelisk poświęcony pamięci oficerów policji poległych w Miednoje, gdzie do zebranych dołączył komendant Komisariatu Policji w Czeladzi podinsp. Janusz Dąbrowski. Tam również złożono kwiaty i zapalono znicze.

Do zbrodni katyńskiej doszło po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 r., kiedy do niewoli w ZSRR dostało się ok. 15 tys. oficerów. Zgodnie z dekretem władz ZSRR, podpisanym przez Stalina 5 marca 1940 r., NKWD rozstrzelało wiosną tego roku ok. 22 tys. obywateli polskich, w tym 15 tys. oficerów, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej i służby więziennej. Zbrodnia wyszła na jaw 13 kwietnia 1943 r. Od tego czasu data ta jest symboliczną rocznicą zbrodni.

  • 1
  • 2
  • 3

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry