Portal Miasta Czeladź
https://www.czeladz.pl/aktualnosci/index/aktualnosci/lista_aktualnosci/Dzien-Pamieci-Ofiar-Zbrodni-Katynskiej/idn:4170
Drukuj grafikę : tak / nie

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

12 kwietnia 2024
kategoria:
Aktualności
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

W piątek, 12 kwietnia, obchodzono w naszym mieście Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Pod pomnikiem na cmentarzu parafialnym przy ul. Nowopogońskiej oraz pod obeliskiem znajdującym się przy komisariacie policji złożono kwiaty i zapalono znicze.

Uroczystości rozpoczęły się pod pomnikiem poświęconym ofiarom zbrodni katyńskiej, znajdującym się na cmentarzu przy ul. Nowopogońskiej. Hołd oficerom Wojska Polskiego, funkcjonariuszom Policji Państwowej oraz innym mieszkańcom Czeladzi poległym w Katyniu, Twerze, Charkowie i innych miejscach oddali: burmistrz Zbigniew Szaleniec, sekretarz miasta Jolanta Moćko, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Czeladzi Marcin Gadecki, proboszcz parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika ks. kanonik Jarosław Wolski, dyrektor Muzeum Saturn Stefania Lazar, a także przedstawiciele Harcerskiego Kręgu Seniorów i Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi. Obecna była również młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 i 4. Poczet sztandarowy wystawiło Miasto Czeladź. Wartę honorową zaciągnęli kadeci z klasy mundurowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Czeladzi. Rys historyczny przedstawił Janusz Brejt.

Następnie zgromadzeni udali się pod obelisk poświęcony pamięci oficerów policji poległych w Miednoje, gdzie do zebranych dołączył komendant Komisariatu Policji w Czeladzi podinsp. Janusz Dąbrowski. Tam również złożono kwiaty i zapalono znicze.

Do zbrodni katyńskiej doszło po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 r., kiedy do niewoli w ZSRR dostało się ok. 15 tys. oficerów. Zgodnie z dekretem władz ZSRR, podpisanym przez Stalina 5 marca 1940 r., NKWD rozstrzelało wiosną tego roku ok. 22 tys. obywateli polskich, w tym 15 tys. oficerów, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej i służby więziennej. Zbrodnia wyszła na jaw 13 kwietnia 1943 r. Od tego czasu data ta jest symboliczną rocznicą zbrodni.

  • 1
  • 2
  • 3