adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA ZMIANY W OBWODACH 7 i 8: ulice wcześniej ujęte w obwodzie 7 tj. „Bratków”, „Jaśminowa”, „Mieczyków”, „Słowiańska”, „Storczyków”, „Tulipanów”, „Wrzosowa” zostały przeniesione do obwodu 8 do Szkoły Podstawowej nr 1 w Czeladzi ul. Reymonta 80, wyborcy z tych ulic w najbliższych wyborach głosują w SP Nr 1AKTUALNE INFORMACJE I OSTRZEŻENIA O JAKOŚCI POWIETRZAUWAGA: PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA STAŁE OBWODY GŁOSOWANIA ORAZ ZAKTUALIZOWANY PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA OKRĘGI WYBORCZE W MIEŚCIE CZELADŹAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności Lista aktualności
03 lutego 2020
kategoria:
Aktualności
"Dzieci Potulic"

12 lutego o godz. 17.00 w murach dawnego sierocińca przeznaczonego dla najmłodszych ofiar Oderberg Aktion, obecnie siedzibie Muzeum Saturn, odbędzie się uroczyste otwarcie ekspozycji o trudnej okupacyjnej historii mieszkańców Czeladzi.

„Dzieci Potulic” to najmłodsi więźniowie wojenni, ofiary dehumanizacyjnej polityki nazistowskiego okupanta i bezwzględności machiny wojennej, aresztowane w ramach Akcji „Oderberg”, w sierpniu 1943 roku.

Oddzielone od matek dzieci, przeszły gehennę tułaczki po polenlagrach, doświadczając najgorszego – głodu, chorób, zimna, szykan, przemocy fizycznej, kar cielesnych i niepojętego cierpienia rozłąki z najbliższymi. Po rocznym przerzucaniu z obozu do obozu, w sierpniu 1944 roku dzieci trafiły do obozu pracy w Potulicach koło Bydgoszczy. 19 lutego 1945 dzięki inicjatywie jednego z ojców, który uniknął aresztowań, czterej czeladzianie: Jan Polak, Wiktor Parka, Teodor Kowalik i Władysław Bazior, przywieźli z Potulic do Czeladzi 54. najmłodszych więźniów wojennych. Spośród czeladzkich dzieci przeżyły niemal wszystkie, niemal wszystkie też wracając do rodzinnego miasta były zupełnymi sierotami.

Zgromadzone na wystawie i prezentowane z pieczołowitością wspomnienia, fotografie, dokumenty oraz artefakty są świadectwem wojennej męki i wyzwolenia z piekła. Materiały udostępniły czeladzkie „Dzieci Potulic”: Barbara Kruczkowska, Anna Szafraniec i Maria Widurska.

Wernisaż wystawy dopełni wykład dr. Mirosława Węckiego o tragicznych wydarzeniach z 1943 roku i akcji eksterminacyjnej na terenie prowincji Górnośląskiej

Zapraszamy na wernisaż wystawy 12 lutego o godz. 17:00.

Wystawa prezentowana od 12 lutego do 15 marca.

Wstęp wolny.

Źródło: Muzeum Saturn w Czeladzi

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry