adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA ZMIANY W OBWODACH 7 i 8: ulice wcześniej ujęte w obwodzie 7 tj. „Bratków”, „Jaśminowa”, „Mieczyków”, „Słowiańska”, „Storczyków”, „Tulipanów”, „Wrzosowa” zostały przeniesione do obwodu 8 do Szkoły Podstawowej nr 1 w Czeladzi ul. Reymonta 80, wyborcy z tych ulic w najbliższych wyborach głosują w SP Nr 1AKTUALNE INFORMACJE I OSTRZEŻENIA O JAKOŚCI POWIETRZAUWAGA: PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA STAŁE OBWODY GŁOSOWANIA ORAZ ZAKTUALIZOWANY PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA OKRĘGI WYBORCZE W MIEŚCIE CZELADŹAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności Lista aktualności
29 stycznia 2020
kategoria:
Aktualności
Obowiązek meldunkowy
Obowiązek meldunkowy

Każdy, kto mieszka w Polsce, powinien pamiętać o istnieniu obowiązku meldunkowego. Oznacza to, że każdy, kto przebywa pod jakimś adresem, powinien się zameldować – do wyboru jest meldunek na pobyt stały lub na pobyt czasowy.

Obowiązek meldunkowy dotyczy zarówno obywateli polskich, jak i obcokrajowców. Powinieneś zameldować się w urzędzie gminy najpóźniej w 30 dniu od przybycia pod dany adres [jeśli jesteś obywatelem polskim, obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej (UE) lub członkiem rodziny takiego cudzoziemca, obywatelem państwa członkowskiego Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria (EFTA) — strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub członkiem rodziny takiego cudzoziemca] albo najpóźniej w 4 dniu od przyjazdu do miejsca pobytu w Polsce — jeśli nie zaliczasz się do żadnej z wcześniej wymienionej grupy.

Obowiązek meldunkowy obywateli polskich oraz cudzoziemców polega na:

  • zameldowaniu się w miejscu pobytu stałego lub czasowego,
  • wymeldowaniu się z miejsca pobytu stałego lub czasowego,
  • zgłoszeniu wyjazdu za granicę oraz zgłoszeniu powrotu z wyjazdu z zagranicy.

Możesz to zrobić:

  • w urzędzie albo przez internet [potrzebujesz wówczas profilu zaufanego (eGo), certyfikatu kwalifikowanego albo e-dowodu (jeśli jesteś obywatelem polskim). Pozwalają one potwierdzić Twoją tożsamość. Chodzi o to, by nikt nie mógł się pod Ciebie podszyć],
  • osobiście albo przez pełnomocnika. Dowiedz się w urzędzie, jak załatwić sprawę przez pełnomocnika.
    Rodzic, opiekun prawny lub opiekun faktyczny wykonują obowiązek meldunkowy za osoby, które:
  • nie mają zdolności do czynności prawnych (osoby całkowicie ubezwłasnowolnione, dzieci do 13 lat),
  • mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych (osoby częściowo ubezwłasnowolnione, dzieci w wieku od 13 do 18 lat).


Meldunek stały ma również znaczenie w przypadku chęci głosowania w wyborach. Jeśli Twojego nazwiska nie ma w rejestrze wyborców, to nie będziesz mógł głosować w nadchodzących wyborach. Rejestr wyborców to lista osób z prawem do głosowania w danej gminie. Jeżeli masz stałe zameldowanie, to znaczy, że Twoje nazwisko jest w rejestrze wyborców w gminie, w której jesteś zameldowany i będziesz mógł oddać głos. Jeśli jednak jesteś zameldowany na pobyt czasowy, albo w ogóle nie masz meldunku, to nie ma Cię w rejestrze wyborców i nie będziesz mógł głosować w wyborach.

Co masz zrobić?

  • Złóż wniosek o wpisanie do rejestru wyborców w gminie, w której mieszkasz.
  • Sprawdź już dziś w urzędzie gminy czy jesteś w rejestrze wyborców.

Szczegółowych informacji udziela Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Czeladź, tel. 32 76 37 905

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz.U.2019.1397 z późn. zm.)
  • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie określenia wzorów i sposobu wypełniania formularzy stosowanych przy wykonywaniu obowiązku meldunkowego (Dz.U.2017.2411)
  • Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U.2019.684 z późn.zm.)

 

Źródło: Agnieszka Pokorny, Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Czeladź

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry