Zadbaj o czyste powietrze w swoim mieście!
- kategoria:
- Aktualności
Sezon grzewczy w pełni i jak co roku powrócił temat smogu. W ostatnich dniach wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń pyłu zawieszonego PM10 i jakość powietrza ocenia się jako złą. Powietrze jest tylko jedno - problem smogu dotyka zatem naszego miasta, województwa oraz całego kraju. Miasto w miarę swoich możliwości stara się prowadzić działania mające na celu poprawę jakości powietrza.
Od 20 lat udzielane są dotacje z budżetu miasta do modernizacji źródła ciepła i zastosowania OZE. Ta forma wsparcia mieszkańców w walce o czyste powietrze w naszym Mieście cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem. W 2021 roku do urzędu wpłynęła rekordowa liczba wniosków o dotację do modernizacji źródła ciepła i zastosowania OZE, bo aż 320. Każdy wniosek został rozpatrzony. Dla wszystkich wniosków, które spełniały wymogi regulaminu udzielania dotacji zabezpieczono kwotę w budżecie miasta (środki były dwukrotnie zwiększane!) oraz podpisano umowy dotacyjne. Osoby, które były zainteresowane wymianą ogrzewania i zgłosiły się do urzędu otrzymały stosowną pomoc.
Do 15 grudnia 2021 roku zrealizowano 192 wnioski i wypłacono wnioskodawcom kwotę 603 048,16 zł. Szacuje się, że z terenu miasta zniknęło około 300 palenisk węglowych.
W budżecie miasta na rok 2022 również zabezpieczono środki finansowe na dotacje do modernizacji źródła ciepła i zastosowania OZE. Termin składania wniosków trwa od 1 stycznia do 31 sierpnia 2022 r.
Jak uzyskać dotację do modernizacji źródła ciepła i zastosowania OZE?
- Złóż wniosek o dotację do modernizacji źródła ciepła lub zastosowania OZE. Wnioski do pobrania na stronie internetowej miasta lub w pokoju 421 w UM.
- Podpisz umowę dotacyjną – określi ona zasady udzielania dotacji.
- Zlikwiduj nieekologiczny kocioł lub piec węglowy i zamontuj ogrzewanie ekologiczne
- Zamontuj fotowoltaikę lub kolektory słoneczne (jeśli posiadasz już ogrzewanie ekologiczne).
- Rozlicz dotację - przedstaw poniesione koszty i niezbędne załączniki wynikające z regulaminu udzielania dotacji w terminie 30 dni od daty zakończenia inwestycji.
Dodatkowo, od lutego 2021 roku, w Urzędzie Miasta Czeladź funkcjonuje Gminny Punkt Konsultacyjno-Informacyjny Programu Czyste Powietrze. Właściciele domów jednorodzinnych znajdujących się na terenie Czeladzi mogą skorzystać z pomocy pracowników Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Zewnętrznych i uzyskać informacje na temat tego Programu oraz złożyć z ich pomocą wniosek o dofinansowanie.
Pamiętajmy, że wymiana starych pieców węglowych wraz z nadejściem 2022 roku to obowiązek wynikający z uchwały antysmogowej, a nie dobrowolny wybór!

Od nowego roku Urząd Miasta Czeladź jest zobowiązany do przeprowadzania kontroli, czy podmioty eksploatujące instalacje w swoich lokalach/budynkach mieszkalnych dostosowały się do zapisów uchwały antysmogowej. Osoby, które nie zastosują się do jej wytycznych mogą zostać ukarane mandatem w wysokości 500 zł.
Zachęcamy do kontaktu z pracownikami Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Zewnętrznych, którzy przedstawią możliwości pozyskania dofinansowania z budżetu miasta oraz Programu Czyste Powietrze.
Wymień swój stary piec węglowy i wspólnie zadbajmy o powietrze w Czeladzi!
Klawisze Dostępności
- Przejdź do menu głównego:
- Alt i 0
- Przejdź do treści strony:
- Alt i 1
- Mapa Witryny:
- Alt i 2
- Wersja kontrastowa:
- Alt i 4
- Wyszukiwarka:
- prawy Alt i W
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H