adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA - zmiany w stałych obwodach głosowania, Obwód nr 3 z MOPS przy ul. 17 Lipca 27 został przeniesiony do Szkoły Podstawowej Nr 2 przy ul. Szkolnej 6 (wejście boczne od strony boiska) oraz Obwód Nr 16 z Kopalni Kultury został przeniesiony do Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia Nr 2 przy ul. Nowopogońskiej 227 D-E.AKTUALNE INFORMACJE I OSTRZEŻENIA O JAKOŚCI POWIETRZAAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności Lista aktualności
20 czerwca 2023
kategoria:
Aktualności
Alchymia post factum
Alchymia post factum

W czwartek, 22 czerwca, o godz. 18.00 GSW Elektrownia zaprasza na wernisaż międzynarodowej wystawy litografii ALCHYMIA POST FACTUM.

Zamysłem organizatorów i kuratorską koncepcją wystawy jest prezentacja wybranych artystów z Polski, Czech i Słowacji, zajmujących się litografią, których twórczość odzwierciedla aktualny stan sztuk wizualnych kształtujących się w przestrzeni kulturowej i społecznej Europy Środkowej.

Litografia to alchemia – jako precyzyjny proces technologiczny, nierozerwalnie związany z autorską koncepcją, indywidualnym kodem wizualnym każdego artysty.

Jak wiemy litografia została wynaleziona w 1796 roku przez niemieckiego grafika Aloisa Senefelda. Dzięki jego eksperymentom stworzył nową technologię, która miała fundamentalny wpływ na rozwój grafiki użytkowej i rdzenia grafiki artystycznej, który trwa do dzisiaj. Litografia może ma już za sobą okres największej świetności, ale w sztuce współczesnej jest stale obecna w czołowych ośrodkach graficznych, nie tylko jako specyficzny warsztat technologiczny oparty na wypracowanych tradycjach, ale również przejawia się w grafice artystycznej w autorskim działaniu eksperymentalnym.

Wystawa ma na celu poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, jaka jest litografia dzisiaj. Jaka jest grafika w intermedialnej, hybrydowej rzeczywistości, w której zacierają się granice między technologią, realnością, a fikcją.

Technologie cyfrowe, pozwalające nam osiągać każdy wizualny efekt, relatywizując znaczenia i wartości klasycznych mediów, zmniejszają zdolność rozróżniania, w jaki sposób dane dzieło zostało wykonane. Powstaje zatem pytanie, czy wystarczy przywołać eksperyment jako końcowy efekt procesu artystycznego i od razu zastąpić je nowym doświadczeniem, bez ambicji głębszej wiedzy, czy też chcemy wiedzieć więcej o sobie i otaczającym nas świecie?

- Żyjemy w epoce postdigital jako aspekcie szybko postępujących zmian w relacjach z technologiami cyfrowymi i formami sztuki. Jednym z powodów pesymizmu w dzisiejszym życiu jest czynnik technologiczno-kulturowy. Jesteśmy nasyceni informacjami, zalewem wiadomości internetowych, portali społecznościowych, statusów, a wszystko to dzięki nowym technologiom, które niosą ze sobą nowe zjawiska, takie jak nadmierna emocjonalność, przeciążenie informacyjne i przytłoczenie psychiczne. I to jest wystarczający bodziec, nie tylko do myślenia – mówi Igor Benca, kurator wystawy.

- Wystawa odbędzie się w wyjątkowych, industrialnych pomieszczeniach GSW Elektrownia w Czeladzi, w których znajduje się część oryginalnego wyposażenia technologicznego. Galeria składa się z trzech różnych typów przestrzeni, które można nazwać galerią, maszynownią i piwnicą. Każda przestrzeń jest specyficzna i zapewnia inny kontekst środowiskowy dla sztuki - dodaje.

Ekspozycję będzie można oglądać do 17 sierpnia.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry