adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA ZMIANY W OBWODACH 7 i 8: ulice wcześniej ujęte w obwodzie 7 tj. „Bratków”, „Jaśminowa”, „Mieczyków”, „Słowiańska”, „Storczyków”, „Tulipanów”, „Wrzosowa” zostały przeniesione do obwodu 8 do Szkoły Podstawowej nr 1 w Czeladzi ul. Reymonta 80, wyborcy z tych ulic w najbliższych wyborach głosują w SP Nr 1AKTUALNE INFORMACJE I OSTRZEŻENIA O JAKOŚCI POWIETRZAUWAGA: PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA STAŁE OBWODY GŁOSOWANIA ORAZ ZAKTUALIZOWANY PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA OKRĘGI WYBORCZE W MIEŚCIE CZELADŹAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności Lista aktualności
14 kwietnia 2016
kategoria:
Aktualności
Dr hab. Bożena Czwojdrak i zgromadzeni słuchacze
Dr hab. Bożena Czwojdrak i zgromadzeni słuchacze

13 kwietnia Muzeum Saturn gościło dr hab. Bożenę Czwojdrak, wybitną mediewistkę, adiunkta w Zakładzie Historii Średniowiecznej Uniwersytetu Śląskiego. 

Podczas swojego wykładu prelegentka skoncentrowała się na dziejach naszego regionu w okresie od początków kształtowania się państwowości Polski po wiek XV. Pojawiły się więc informacje o historycznej przynależności terenów późniejszego Zgłębia do Małopolski, przebiegu szlaków kupieckich i komunikacyjnych, stanie ówczesnych dróg, karczmach, które miały ogromne znaczenie dla kształtowania poszczególnych osad. Oczywiście nie zabrakło informacji, dotyczących Będzina, Olkusza, Sławkowa, Czeladzi i historii Dąbrowy Górniczej. Szczególnie ciekawe okazały się wiadomości, dotyczące poszczególnych dzielnic tej ostatniej – niegdyś samodzielnych wsi i przysiółków. Przydatne, a zarazem zaskakujące, były także rozważania, związane z etymologią niektórych nazw miejscowych, których znaczenie dziś wydaje się już często niezrozumiałe, a które wywodzą się właśnie z epoki średniowiecza.
Na koniec spotkania nie zabrakło pytań ze strony uczestników, żywo zainteresowanych dziejami naszych okolic w barwnych i tajemniczych wiekach średnich.

Źródło: Muzeum Saturn

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry