adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA ZMIANY W OBWODACH 7 i 8: ulice wcześniej ujęte w obwodzie 7 tj. „Bratków”, „Jaśminowa”, „Mieczyków”, „Słowiańska”, „Storczyków”, „Tulipanów”, „Wrzosowa” zostały przeniesione do obwodu 8 do Szkoły Podstawowej nr 1 w Czeladzi ul. Reymonta 80, wyborcy z tych ulic w najbliższych wyborach głosują w SP Nr 1AKTUALNE INFORMACJE I OSTRZEŻENIA O JAKOŚCI POWIETRZAUWAGA: PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA STAŁE OBWODY GŁOSOWANIA ORAZ ZAKTUALIZOWANY PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA OKRĘGI WYBORCZE W MIEŚCIE CZELADŹAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności Lista aktualności
01 lipca 2022
kategoria:
Aktualności
Stare Piaski na makiecie
Stare Piaski na makiecie

Od najbliższej niedzieli, 3 lipca, w kościele Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi, będzie można podziwiać makietę przedstawiającą Stare Piaski.

Makieta w górniczym kościele przy ulicy Kościuszki będzie wystawiona do czasu, kiedy uruchomione zostanie Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego w rewitalizowanej cechowni byłej kopalni Saturn.

Prace nad precyzyjnym odtworzeniem wyglądu Starych Piasków z początku XX wieku trwały wiele miesięcy i bardzo precyzyjnie, co do szczegółów zabudowy osiedlowej, a także budynków dawnej kopalni Czeladź pokazują urok tego małego górniczego miasteczka.

– Francuscy właściciele zadbali o to, by górnicy pracujący w ich kopalni mieli godne warunki do zamieszkania i wszystko to, co potrzebne jest do życia także poza pracą. Na dodatek projektowali i budowali tak, by całość miała architektoniczny urok. I trzeba przyznać, że im się to udało, a Stare Piaski po dzień dzisiejszy, mimo zniszczenia przez powojenną zabudowę układu architektonicznego, swoim urokiem mogą konkurować z innymi pogórniczymi osiedlami na Śląsku i Zagłębiu – opowiada burmistrz Zbigniew Szaleniec.

– Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania makiety, szczególnie przewodniczącemu Rady Powiatu - a na co dzień kierownikowi GSW Elektrownia - Janowi Powałce, który nadzorował budowę makiety pod kątem odtworzenia rzeczywistego wyglądu Piasków z tamtego czasu wraz z dbałością o architektoniczne szczegóły. Dzięki tej pracy zachowana zostanie pamięć po pierwotnym wyglądzie tej perełki urbanistyczno- architektonicznej, jaką były i w dużej części jeszcze są Stare Piaski. Dziękuję też księdzu Józefowi Handerkowi, proboszczowi parafii pw. Matki Bożej Bolesnej za wyrażenie zgody, by przez kilka miesięcy makieta była udostępniona właśnie w tym wybudowanym przez górników z tamtych czasów, a niedawno pięknie wyremontowanym kościele – podkreśla burmistrz.

Oficjalne udostępnienie makiety zwiedzającym nastąpi w najbliższą niedzielę, 3 lipca, po mszy świętej o godz. 9.30.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry