adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA - zmiany w stałych obwodach głosowania, Obwód nr 3 z MOPS przy ul. 17 Lipca 27 został przeniesiony do Szkoły Podstawowej Nr 2 przy ul. Szkolnej 6 (wejście boczne od strony boiska) oraz Obwód Nr 16 z Kopalni Kultury został przeniesiony do Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia Nr 2 przy ul. Nowopogońskiej 227 D-E.AKTUALNE INFORMACJE I OSTRZEŻENIA O JAKOŚCI POWIETRZAAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności Lista aktualności
04 marca 2020
kategoria:
Aktualności
Spotkanie uczniów z "Dziećmi Potulic"
Spotkanie uczniów z "Dziećmi Potulic"

Od wielu lat Miasto Czeladź upamiętnia tragiczne wydarzenia z okresu II wojny światowej związane z aresztowaniami w ramach akcji Oderberg oraz pobytem dzieci w niemieckich obozach koncentracyjnych. W ramach obchodów 75. rocznicy powrotu do Czeladzi "Dzieci Potulic", młodzież z czeladzkich szkół poznała historie małych więźniów.

26 lutego 2020 r. w murach Kopalni Kultury czeladzki samorząd zorganizował dla uczniów projekcję filmu dokumentalnego „Kinderlager Pogrzebin” opowiadającego losy dziecięcych ofiar wojny z terenu naszego miasta oraz spotkanie z uczestnikami tamtych wydarzeń.

W tym dniu najważniejszymi gośćmi były ocalone „Dzieci Potulic”, a w wśród nich Prezes Czeladzkiego Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Barbara Kruczkowska. Nie zabrakło również innych ważnych postaci – Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Józefy Posch-Kotyrby oraz delegatki Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Oddziału Katowice Anny Szafraniec. Narratorem wydarzenia była dyrektor Muzeum Saturn Iwona Szaleniec.

Choć dla młodzieży temat II wojny światowej jest odległą przeszłością, to niezwykle poruszający film wywołał wśród zgromadzonych wiele emocji. Po zakończeniu projekcji przyszedł czas na pytania i osobiste wspomnienia zaproszonych gości - ocalałych z potulickiej gehenny. Uczniowie w skupieniu i przejęciu wysłuchali wstrząsających relacji związanych z aresztowaniem i brutalnym rozdzieleniem od rodziców oraz faktów z obozowego życia, naznaczonego ciągłym bólem, głodem, strachem i tęsknotą. To niezwykle ważne spotkanie, będące wyjątkową lekcją historii XX wieku, pozostawiło ich w głębokiej zadumie i na pewno zapadnie w pamięci na długie lata.

 

 Młodzież podczas spotkania z "Dziećmi Potulic"

 

 

  Młodzież podczas spotkania z "Dziećmi Potulic"

 

Źródło: Wydział Edukacji i Polityki Społecznej

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry