adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA - zmiany w stałych obwodach głosowania, Obwód nr 3 z MOPS przy ul. 17 Lipca 27 został przeniesiony do Szkoły Podstawowej Nr 2 przy ul. Szkolnej 6 (wejście boczne od strony boiska) oraz Obwód Nr 16 z Kopalni Kultury został przeniesiony do Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia Nr 2 przy ul. Nowopogońskiej 227 D-E.AKTUALNE INFORMACJE I OSTRZEŻENIA O JAKOŚCI POWIETRZAAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności Lista aktualności
03 kwietnia 2025
kategoria:
Aktualności
„Podoblizny” w GSW „Elektrownia”
„Podoblizny” w GSW „Elektrownia”

W czwartek, 10 kwietnia, o godz. 18.00 GSW „Elektrownia” zaprasza na wernisaż wystawy „Podoblizny”.

„Podoblizny” to interdyscyplinarny projekt, na który składają się różnorodne formy artystyczne takie, jak malarstwo, rysunek, grafika, fotografia, performance i multimedia, a ich twórcy wywodzą się z akademickich środowisk artystycznych Bełchatowa, Gdańska, Katowic, Londynu, Lublina, Łodzi i Poznania.

Na tytułowe podoblizny złożyły się dwa – kluczowe w koncepcji kuratorskiej – słowa: podobieństwo rozumiane jako elementy rzeczywistości przetworzone na język sztuki oraz blizna – autorskie, indywidualne, niepowtarzalne piętno, ślad odciśnięty w wykreowanym obiekcie artystycznym. Oba te dopełniające się elementy współtworzą uniwersum prezentowanych na wystawie, imponująco różnorodnych tematycznie i formalnie, prac.

Autorką projektu wystawy oraz jej współkuratorką jest Beata Cedrzyńska, profesor na Wydziale Sztuki Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku, uczestniczka około 170 wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą (m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Austrii, Niemczech, Rosji, Macedonii, czy w Mołdawii). W projekcie zaproponuje własne artystyczne działania interdyscyplinarne mówiące o przemijaniu, które człowiek stara się za wszelką cenę wyprzeć ze swojej świadomości.

- Pragnę sięgać do tematów ważnych, trafiających w sedno naszych ludzkich obaw i najgłębiej skrywanych lęków. Stawać twarzą w twarz z naszym nieuniknionym losem. Dotykać owianego zwykle tajemnicą problemu przemijania i śmierci. Pomimo, że pamięć nasza szybko się wyczerpuje, a nieubłagany czas zaciera wspomnienia, oddalając nas od emocji towarzyszących niegdyś istotnym momentom naszego życia, ja w pewnym sensie usiłuję paradoksalnie zatrzymać chwile. Pragnę poprzez swoją twórczość będącą przejawem refleksji skierowanej wobec własnego życia, myśli o śmierci bliskich i swojej własnej, skłonić odbiorcę do zatrzymania się i osobistych przemyśleń – opowiada o swojej sztuce artystka.

Na wystawie zobaczymy prace: Agnieszki Babińskiej, Beaty Cedrzyńskiej, Diany Fiedler, Łukasza Głowackiego, Wojciecha Gorączniaka, Piotra Kotlickiego, Katarzyny Klich, Krzysztofa Kuli, Paul’a Magee, Adama Nowaczyka, Przemysława Obarskiego i Piotra Szurka.

Kuratorzy wystawy: dr hab. Beata Cedrzyńska, prof. Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku oraz dr hab. Adam Nowaczyk, prof. Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

Ekspozycję będzie można obejrzeć do końca maja br.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry