Oddaliśmy hołd Żołnierzom Wyklętym
- kategoria:
- Aktualności
W poniedziałek, 3 marca, obchodziliśmy przypadający na 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pod tablicą poświęconą bohaterom podziemia niepodległościowego, zlokalizowaną w kościele pw. św. Stanisława BM, złożono kwiaty.
W uroczystości uczestniczyli: burmistrz Zbigniew Szaleniec, zastępca burmistrza Andrzej Mentel, dyrektor Muzeum Saturn Stefania Lazar, prezes czeladzkiego koła Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Ryszard Gwiazda, przedstawicielki Harcerskiego Kręgu Seniorów, radny rady Miejskiej w Czeladzi Jarosław Deleska. Poczet sztandarowy wystawiło Miasto Czeladź.
Ks. kan. Jarosław Wolski - proboszcz świątyni - modlił się w intencji ojczyzny i pokoju, a także przytoczył słowa, które jeden z bohaterów, Łukasz Ciepliński, z celi śmierci kierował do najbliższych. Następnie zgromadzeni złożyli pod tablicą wiązanki kwiatów.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Przypomnijmy, że tablica poświęcona Żołnierzom Wyklętym, która znajduje się w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika powstała z inicjatywy burmistrza w 2017 roku. Autorem płaskorzeźby jest znany i ceniony artysta Tomasz Wenklar.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, strzałem w tył głowy zamordowano przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.
Klawisze Dostępności
- Przejdź do menu głównego:
- Alt i 0
- Przejdź do treści strony:
- Alt i 1
- Mapa Witryny:
- Alt i 2
- Wersja kontrastowa:
- Alt i 4
- Wyszukiwarka:
- prawy Alt i W
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H