adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA - zmiany w stałych obwodach głosowania, Obwód nr 3 z MOPS przy ul. 17 Lipca 27 został przeniesiony do Szkoły Podstawowej Nr 2 przy ul. Szkolnej 6 (wejście boczne od strony boiska) oraz Obwód Nr 16 z Kopalni Kultury został przeniesiony do Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia Nr 2 przy ul. Nowopogońskiej 227 D-E.AKTUALNE INFORMACJE I OSTRZEŻENIA O JAKOŚCI POWIETRZAAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności Lista aktualności
10 grudnia 2024
kategoria:
Aktualności
Promocja Zeszytów Czeladzkich
Promocja Zeszytów Czeladzkich

9 grudnia w Kamienicy Konarzewskich odbyła się promocja kolejnego rocznika „Zeszytów Czeladzkich”, wydawanego przez Stowarzyszenie Miłośników Czeladzi.

Gośćmi wydarzenia byli zastępca burmistrza ds. społecznych Andrzej Mentel oraz Renata Żymirska – wdowa po Władysławie Macieju Żymirskim. W najnowszym numerze „Zeszytów” zamieszczono ostatnie teksty tego wybitnego artysty i historyka: wspomnienie o Liceum Ogólnokształcącym w Czeladzi z czasów jego młodości oraz kolejny artykuł z cyklu „Historia jednej fotografii”. Wydanie uzupełniono zdjęciami z prywatnego archiwum oraz litografiami Żymirskiego, stworzonymi niegdyś jako ilustracje do „Czeladzkich legend” – publikacji również sygnowanej przez Stowarzyszenie Miłośników Czeladzi.

Zaprezentowane wydawnictwo spotkało się z dużym zainteresowaniem licznie zgromadzonych członków stowarzyszenia. Najnowszy, 28. numer zawiera artykuły poświęcone m.in. bohaterom II wojny światowej. Wśród nich znalazła się historia Zofii Flaszy, działaczki Związku Orła Białego zamordowanej w Auschwitz oraz opowieść o Henryku Cukierniku, żołnierzu 1. Polskiej Dywizji Pancernej gen. Maczka. Cukiernik, po dramatycznej ucieczce z Polski w 1939 roku, przez Bieszczady, niewolę na Węgrzech, oraz pobyt we Francji i Szkocji, uczestniczył w inwazji w Normandii w 1944 roku. Autorami tych tekstów są Marek Gawron i Tomasz Cukiernik.

W ramach cyklu „Nie tylko kopalniami Czeladź stała” Wiesława Konopelska opisała dzieje Zakładów Ceramicznych „Józefów”, a Anna Binek-Zajda przybliżyła mało znaną inicjatywę czeladzian – hodowlę jedwabników. Miłośników historii komunikacji miejskiej zainteresuje szkic Antoniego Krawczyka, w którym opisano losy autobusów i tramwajów w Czeladzi po 1945 roku. Z kolei na „Artystycznej liście obecności” znalazła się sylwetka Józefa Bielskiego – malarza pokojowego, który wolne chwile poświęcał malowaniu portretów i pejzaży.

Numer zamyka przedruk reportażu z miesięcznika „Świat” z 1911 roku, opisujący Zagłębie Dąbrowskie oraz kopalnie „Saturn” i „Czeladź”. Jak zwykle wszystkie teksty wzbogacono licznymi archiwalnymi zdjęciami.

Spotkanie prowadziła Ewa Ambroży, przewodnicząca Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi i redaktor naczelna „Zeszytów Czeladzkich”. Podkreśliła znaczenie dokumentowania lokalnej historii – tej bliskiej i „swojskiej”, często pomijanej w wielkich opracowaniach naukowych. Zachęcała do udostępniania rodzinnych archiwów, w których mogą kryć się cenne fotografie i dokumenty. O konieczności pielęgnowania pamięci historycznej, zwłaszcza w kontekście zbliżającego się 800-lecia Czeladzi, mówił także zastępca burmistrza Andrzej Mentel.

Wydanie 28. numeru „Zeszytów Czeladzkich” było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Miasta Czeladź.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry