adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA ZMIANY W OBWODACH 7 i 8: ulice wcześniej ujęte w obwodzie 7 tj. „Bratków”, „Jaśminowa”, „Mieczyków”, „Słowiańska”, „Storczyków”, „Tulipanów”, „Wrzosowa” zostały przeniesione do obwodu 8 do Szkoły Podstawowej nr 1 w Czeladzi ul. Reymonta 80, wyborcy z tych ulic w najbliższych wyborach głosują w SP Nr 1AKTUALNE INFORMACJE I OSTRZEŻENIA O JAKOŚCI POWIETRZAUWAGA: PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA STAŁE OBWODY GŁOSOWANIA ORAZ ZAKTUALIZOWANY PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA OKRĘGI WYBORCZE W MIEŚCIE CZELADŹAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności Lista aktualności
28 listopada 2018
kategoria:
Aktualności
Eksponat po konserwacji
Eksponat po konserwacji

Do Muzeum Saturn powrócił po gruntownej renowacji fragment ciosu mamuta włochatego Mammuthus primigenius.

Obiekt, pozbawiony szpica oraz ujścia, znajdował się w nie najlepszym stanie. Zachodzące na przestrzeni lat, w wyniku długotrwałego „leżakowania” na powierzchni procesy niekontrolowanego rozsychania doprowadziły w efekcie do licznych rozwarstwień. Ratowania zabytku podjęli się specjaliści z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Program prac konserwatorskich zakładał w pierwszej kolejności zabezpieczenie odpadających elementów, dogłębne i wnikliwe czyszczenie, nasączanie stabilizujące żywicami epoksydowymi, następnie uzupełnianie brakujących części oryginalnym materiałem kostnym, wzmocnienie struktury, kompleksową obróbkę plastyczną, a zarazem mechaniczną, polerowanie, odtłuszczanie, woskowanie wreszcie ujednolicenie barwne. Po przeprowadzonej rekonstrukcji długość fragmentu ciosu wzrosła do 117 cm.


Ciosy mamuta (tzn. przekształcone górne siekacze, mylnie niekiedy nazywane „kłami”) były charakterystycznie łukowato wygięte i dodatkowo skręcone w płaszczyźnie poziomej. Prawy i lewy cios ulegały skręceniu w przeciwnych kierunkach, a ich końcówki stykały się pośrodku długiej osi ciała zwierzęcia. Tak wykształcone zęby według niektórych naukowców służyły zwierzętom do obrony oraz odgarniania śniegu przykrywającego pokarm. Zazwyczaj ciosy liczyły od 2,4 do 2,7 m długości i ważyły do 45 kg.
Ten wspaniały eksponat, przypadkowo znaleziony niegdyś podczas rozładunku piasku podsadzkowego w rejonie eksploatowanym przez dawną KWK „Czerwona Gwardia”, trafił do Muzeum Saturn dzięki hojności pana Leszka Paluszkiewicza.
W niedalekiej przyszłości zostanie również wyeksponowany w specjalnej gablocie i udostępniony zwiedzającym.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry