adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA ZMIANY W OBWODACH 7 i 8: ulice wcześniej ujęte w obwodzie 7 tj. „Bratków”, „Jaśminowa”, „Mieczyków”, „Słowiańska”, „Storczyków”, „Tulipanów”, „Wrzosowa” zostały przeniesione do obwodu 8 do Szkoły Podstawowej nr 1 w Czeladzi ul. Reymonta 80, wyborcy z tych ulic w najbliższych wyborach głosują w SP Nr 1AKTUALNE INFORMACJE I OSTRZEŻENIA O JAKOŚCI POWIETRZAUWAGA: PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA STAŁE OBWODY GŁOSOWANIA ORAZ ZAKTUALIZOWANY PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA OKRĘGI WYBORCZE W MIEŚCIE CZELADŹAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności
14 listopada 2022
kategoria:
Aktualności
Biało-czerwone Święto Niepodległości
Biało-czerwone Święto Niepodległości

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła uroczysta msza św. w intencji ojczyzny w kościele św. Stanisława B.M., celebrowana przez proboszcza parafii ks. kan. Jarosława Wolskiego. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe, kadeci klasy mundurowej Zespołu Szkól Ogólnokształcących i Technicznych oraz licznie zgromadzeni wierni.

Po mszy uroczysty pochód na czele z górniczą orkiestrą dętą pod batutą Józefa Marczyńskiego udał się na Plac Konstytucji 3 Maja, gdzie odbyło się miejskie zgromadzenie patriotyczne. Wśród uczestników obecni byli między innymi: przedstawiciele ministra Michała Wójcika oraz poseł Barbary Dolniak, poseł Waldemar Andzel, członek Zarządu Powiatu Marek Rajca, przewodniczący Rady Powiatu Będzińskiego Jan Powałka, burmistrz Miasta Czeladź Zbigniew Szaleniec, zastępca burmistrza ds. komunalnych Elżbieta Dmitruk, zastępca ds. społecznych Beata Zawiła, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Dominik Penar, radni Rady Miejskiej w Czeladzi, a także komendant Komisariatu Policji w Czeladzi insp. Janusz Dąbrowski, delegacja Młodzieżowej Rady Sejmiku Województwa Śląskiego, przedstawiciele służb mundurowych jednostek miejskich, placówek oświatowych, organizacji społecznych i politycznych. Bardzo licznie, nawet całymi rodzinami, przybyli mieszkańcy Czeladzi.

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego i wciągnięciem na maszt flagi państwowej. Z okazji Święta Niepodległości okolicznościowe przemówienie wygłosił wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Dominik Penar, który w swoim wystąpieniu nawiązał do wielkiego wydarzenia sprzed 104 laty, jakim było odzyskanie przez Polskę niepodległości, także do sytuacji, jaka ma miejsce za naszą wschodnią granicą – do utraconej niepodległości przez Ukrainę. Innym wątkiem wystąpienia była setna rocznica ostatniej wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Czeladzi, kiedy w sierpniu 1922 roku odwiedził swojego przyjaciela Piotra Pawła Dehnela – sztygara kopalni „Saturn”, który kilkakrotnie, w konspiracji przeprawiał go wraz z innymi działaczami niepodległościowymi przez granicę. Mówił nie tylko o doniosłych zasługach Marszałka, ale też rodem z epoki romantyzmu legendzie marszałka, która przetrwała po dziś dzień.

Święto Niepodległości miało również szczególną oprawę, a to dzięki udziałowi kadetów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych, którzy zaciągnęli wartę honorową przy pomniku, a także asystowali pocztom sztandarowym Związku Kombatantów RP i Harcerskiego Kręgu Seniora ZHP, stając się pięknym pokoleniowym łącznikiem.


Jak zawsze, zebrani na placu Konstytucji gromko oklaskiwali młodych artystów - harcerzy: Maję Madej, Julię Korpak, Zuzannę Wasik wraz z harcerską Drużynę Nieprzetartego Szlaku, a także zespół ze Szkoły Podstawowej nr 4 prezentujący taniec z biało-czerwonymi szarfami. Niespodzianką był występ zespołu muzyczno-wokalnego, który tworzą nauczyciele i uczniowie z ZSTiO, a zaprezentowali się w piosence „Biały krzyż” z repertuaru „Czerwonych Gitar”.


Obchody Święta Niepodległości zakończyło złożenie wieńców i kwiatów pod obeliskiem pamięci czeladzian poległych w obronie niepodległości ojczyzny, a także pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry