adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA ZMIANY W OBWODACH 7 i 8: ulice wcześniej ujęte w obwodzie 7 tj. „Bratków”, „Jaśminowa”, „Mieczyków”, „Słowiańska”, „Storczyków”, „Tulipanów”, „Wrzosowa” zostały przeniesione do obwodu 8 do Szkoły Podstawowej nr 1 w Czeladzi ul. Reymonta 80, wyborcy z tych ulic w najbliższych wyborach głosują w SP Nr 1AKTUALNE INFORMACJE I OSTRZEŻENIA O JAKOŚCI POWIETRZAUWAGA: PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA STAŁE OBWODY GŁOSOWANIA ORAZ ZAKTUALIZOWANY PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA OKRĘGI WYBORCZE W MIEŚCIE CZELADŹAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności
30 października 2019
kategoria:
Aktualności
Duch i substancja

Od 5 listopada br. w GSW Elektrownia obejrzymy ekspozycję zatytułowaną „Duch i substancja”. Jej pomysłodawczyniami i autorkami są Maria Matyja – Rozpara i Hanna Rozpara. Zobaczymy prace obrazujące rozmaite wymiary współczesnej sztuki - eksperymentalne tkaniny artystyczne, malarstwo, a także instalacje artystyczne.


„Wystawa zaprezentuje artystyczny dwugłos. Artystki różni odniesienie do tradycji chrześcijańskiej lub antycznej, różni materiał - papier organiczny w jednym przypadku, tworzywa sztuczne lub ich sugestia w drugim. Posługując się różnymi środkami i uzyskując różne formy w  istocie dotykają podobnych obszarów  namysłu nad kondycją człowieka" (Ewelina Sobczyk-Podleszańska, historyk sztuki).

Maria Matyja-Rozpara to artystka, która ukończyła krakowską Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Architektury Wnętrz oraz Wydział Malarstwa. Studia podyplomowe odbyła na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jej artystyczne pasje to malarstwo, rysunek i tkanina artystyczna. Swoje prace realizuje w oryginalnej technice wykorzystując papier unikatowy. Niektórym cyklom towarzyszą kompozycje malarskie. Znajdziemy w tej twórczości instalacje przestrzenne, książki artystyczne, kompozycje reliefowe. Warto podkreślić, że artystka osobiście wytwarza poszczególne obiekty z papieru wypreparowanego z włókien roślinnych. Sama zbiera rośliny, następnie wytwarza i barwi papier. Za każdym razem powstające w ten sposób artefakty znakomicie - wręcz zjawiskowo - korelują z przestrzenią, w której zaistnieją.


Druga z autorek, której prace złożą się na tę wystawienniczą, znakomicie korespondującą ze sobą całość, jest Hanna Rozpara. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, obroniła dyplom w Pracowni Druku Płaskiego. Studiowała też na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii. Jej prace wystawiane były na 15-tu wystawach indywidualnych oraz na ponad 80-ciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Były to m.in.: 18. International Print Biennial Varna (Bułgaria, 2015), I Międzynarodowe Triennale Rysunku Studentów Wyższych Szkół Artystycznych, Rondo Sztuki, Katowice (2014); „Pozdrowienia z KATO”, Galeria Sztuki Współczesnej „MD_S”, Wrocław (2014). W swoich realizacjach artystycznych dąży do uzyskania obrazu oddziałującego na intuicję widza, odwołując się do sfery jego podświadomości. Porusza szeroko rozumiany temat wojny, kamuflażu, bezpostaciowości, a czasem chaotyczności zjawisk.


Efekty współpracy obu znakomitych i uznanych artystek, pomyślane i wykreowane w konwencji in situ postindustrialnej przestrzeni Galerii "Elektrownia", zobaczymy już od 5 listopada.


Na wernisaż Galeria Sztuki Współczesnej "Elektrownia" zaprasza w czwartek, 7 listopada o godz. 18.00. Wystawę będzie można oglądać do 5 grudnia.

Źródło: Galeria Sztuki Współczesnej "Elektrownia"

 

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry