adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA ZMIANY W OBWODACH 7 i 8: ulice wcześniej ujęte w obwodzie 7 tj. „Bratków”, „Jaśminowa”, „Mieczyków”, „Słowiańska”, „Storczyków”, „Tulipanów”, „Wrzosowa” zostały przeniesione do obwodu 8 do Szkoły Podstawowej nr 1 w Czeladzi ul. Reymonta 80, wyborcy z tych ulic w najbliższych wyborach głosują w SP Nr 1AKTUALNE INFORMACJE I OSTRZEŻENIA O JAKOŚCI POWIETRZAUWAGA: PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA STAŁE OBWODY GŁOSOWANIA ORAZ ZAKTUALIZOWANY PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA OKRĘGI WYBORCZE W MIEŚCIE CZELADŹAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności
29 stycznia 2018
kategoria:
Aktualności
W 73. rocznicę wyzwolenia Czeladzi
W 73. rocznicę wyzwolenia Czeladzi

Pod pomnikiem, poświęconym bohaterom poległym w obozach koncentracyjnych i więzieniach hitlerowskich, przy ul. Katowickiej, odbyły się w poniedziałek, 29 stycznia, miejskie obchody rocznicy wyzwolenia Czeladzi spod okupacji hitlerowskiej oraz Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

W uroczystości - w asyście pocztów sztandarowych Miasta Czeladź i Harcerskiego Kręgu Seniora - wzięli udział przedstawiciele władz miasta - burmistrz Zbigniew Szaleniec i wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Zofia Bazańska, prezes czeladzkiego oddziału Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Barbara Kruczkowska, dyrektor Muzeum Saturn Iwona Szaleniec, członkowie Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi oraz liczna grupa uczestników, rozpoczynającej się dziś Harcerskiej Akcji Zima. 

Krótki wykład na temat działań militarnych na terenie Zagłebia Dąbrowskiego i rzeczywistości politycznej na początku 1945 roku wygłosił, przewodzący obchodom Janusz Brejt. Głos zabrał również burmistrz Zbigniew Szaleniec, dziękując młodzieży za przybycie i podkreślając, że takie wydarzenia to ważna dla nich lekcja historii. Prezes czeladzkiego oddziału Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Barbara Kruczkowska podkreślała, że pomnik poświęcony bohaterom poległym w obozach koncentracyjnych i więzieniach hitlerowskich to nie tylko symbol, ale miejsce wiecznego spoczynku wielu bohaterów, których prochy sprowadzono tu w 1947 roku.

Najbardziej wyjątkowym gościem był naoczny świadek wyzwolenia Zdzisław Piwek, który - nie kryjąc łez wzruszenia - wspominał wkraczających - wśród intensywnych opadów śniegu - do Czeladzi żołnierzy Armii Czerwonej.

 

 

 

 

 

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry