adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA ZMIANY W OBWODACH 7 i 8: ulice wcześniej ujęte w obwodzie 7 tj. „Bratków”, „Jaśminowa”, „Mieczyków”, „Słowiańska”, „Storczyków”, „Tulipanów”, „Wrzosowa” zostały przeniesione do obwodu 8 do Szkoły Podstawowej nr 1 w Czeladzi ul. Reymonta 80, wyborcy z tych ulic w najbliższych wyborach głosują w SP Nr 1AKTUALNE INFORMACJE I OSTRZEŻENIA O JAKOŚCI POWIETRZAUWAGA: PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA STAŁE OBWODY GŁOSOWANIA ORAZ ZAKTUALIZOWANY PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA OKRĘGI WYBORCZE W MIEŚCIE CZELADŹAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności
26 stycznia 2018
kategoria:
Aktualności
Remont budynku cechowni byłej kopalni „Saturn” i utworzenie w nim Postindustrialnego Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego
Wizualizacja Cechowni

W ostatnim roku poprzedniej kadencji samorządowej (2014) wydano na inwestycje miejskie zaledwie 2 miliony złotych. Tymczasem w roku 2018 miasto planuje wydać na inwestycje aż 42 miliony, czyli 21 razy więcej niż we wspomnianym roku 2014.

W roku bieżącym, podobnie jak w poprzednich trzech latach, prowadzone będą takie działania jak: regularne remonty kolejnych dróg i chodników, budowa nowych miejsc parkingowych, modernizacja wodociągów i kanalizacji, termomodernizacja budynków komunalnych i poprawa jakości bazy placówek oświatowych.
Oprócz tego miasto zrealizuje szereg inwestycji, dzięki którym: przebudowany zostanie system komunikacyjny w Czeladzi, powstaną obiekty umożliwiające mieszkańcom rozwój zawodowy i osobisty oraz realizację pasji społecznych i artystycznych, rozbudowana będzie baza rekreacyjna i zdecydowanie poszerzą się możliwości spędzania czasu wolnego. W konsekwencji Czeladź stanie się miastem jeszcze bardziej przyjaznym dla mieszkańców.

A oto pięć najważniejszych inwestycji zaplanowanych na rok 2018.  

1. Rewitalizacja Parku Grabek. Etap I: budowa akwenu i odnowienie jego otoczenia

 Fundusze Europejskie
 Rewitalizacja Parku Grabek. Etap I: budowa akwenu i odnowienie jego otoczenia

 

W ramach rewitalizacji doliny Brynicy przeprowadzona zostanie waloryzacja przyrodnicza starorzecza w Parku Grabek.
Miasto Czeladź podpisało z Zarządem Województwa Śląskiego umowę o dofinansowanie, ze środków RPO WSL na lata 2014-2020 inwestycji polegającej na ochronie różnorodności biologicznej i zasobów przyrodniczych Parku Grabek. Teren objęty projektem obejmuje 22,5 ha. Główny element zagospodarowania parku w ramach projektu stanowi niecka po nieistniejącym zbiorniku wodnym wraz z systemem alejek parkowych, strumyków, małej architektury oraz ogrodem morwowym.
Zaplanowano:

  1. Odrestaurowanie niecki zbiornika i poprawę stanu ogólnego ekosystemu dla zwiększenia różnorodności biologicznej i poprawy funkcji ekosystemowych. W tym celu zostanie wykonany zamknięty układ obiegu wody, składający się z napływu umieszczonego w rzece Brynicy oraz wodociągu sprowadzającego wodę z rzeki do stawu wraz z niezbędną armaturą, a także z układu obiegu wody w akwenie. Na ten drugi układ składać się będą instalacja tłoczna wody ze stawu do kaskady oraz obudowa wypływu wody z kaskadami oraz dwiema „sztucznymi rzekami”, które sprowadzą wodę z powrotem do stawu.
  2. Stworzenie siedliska przyrodniczego o cechach nawiązujących do starorzecza. Na powierzchni łącznej 1,06 ha utworzony zostanie biotop nawiązujący funkcją ekologiczną do starorzecza z wykorzystaniem do tego celu nieckę po dawnym zbiorniku wodnym.
  3. Budowę kładek w ciągu pieszym dla zachowania systemu napowietrzania zbiornika. Wypływ wody z kaskady poprzez dwie „sztuczne rzeki” oraz byliny którymi zostaną one obsadzone, będzie zabezpieczony przed bezpośrednią stycznością z osobami korzystającymi z parku dzięki wybudowaniu wspomnianych kładek.
  4. Budowę pomostu drewnianego dla utrzymania roślinności na terenie zalewiska. Będzie on umożliwiał nasadzenia i pielęgnację roślinności wodnej, nawodnej oraz bagiennej w rejonie stawu.
  5. Utworzenie ścieżek dydaktycznych. Wzdłuż istniejących alejek parkowych, w najbliższym sąsiedztwie stawu, zostaną umieszczone plansze służące celom informacyjno-edukacyjnym.
  6. Przeprowadzenie kampanii edukacyjnej, uświadamiającej znaczenie ochrony przyrody, a w szczególności zachowania jej różnorodności.

Dzięki realizacji tego projektu ochroną zostaną objęte cenne gatunki flory i fauny oraz wyeliminowane zostaną gatunki inwazyjne. Obszar o powierzchni 3,3 ha zostanie poddany rekultywacji. Zadanie ma zostać zrealizowane do września bieżącego roku.

Na ten cel miasto pozyskało dotację unijną w wysokości 2,26 miliona złotych, a około 3,5 miliona złotych dołoży z własnych środków zabezpieczonych w budżecie miasta.

 

2. Budowa centrów przesiadkowych i sieci ścieżek rowerowych w całym mieście

 Budowa centrów przesiadkowych i sieci ścieżek rowerowych w całym mieście


Miasto Czeladź złożyło wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie ze środków RPO WSL na lata 2014-2020, w ramach wspierania niskoemisyjnego transportu miejski oraz efektywnego oświetlenia, inwestycji polegającej na budowie trzech zintegrowanych punktów przesiadkowych połączonych układem 14,3 km ścieżek rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych.


Projekt przewiduje ponadto wybudowanie 181 miejsc postojowych w obiektach „Parkuj i jedź” i 135 stanowisk w obiektach „Bike & Ride”.

W ramach inwestycji przewiduje się zbudowanie na głównym, największym węźle przesiadkowym przy zbiegu ulic Szpitalnej i Kombatantów, dudynku pełniącego funkcję poczekalni o powierzchni użytkowej 200 m2.
Inwestycja z założenia znacząco przyczyni się do zmniejszenia udziału transportu indywidualnego, który obecnie stanowi 94% ogólu, a pośrednio do zmniejszenia zużycia energii i emisji CO2.

Popularyzacja roweru, jako alternatywnego środka transportu, przy jednoczesnym stworzeniu odpowiedniej infrastruktury rowerowej przyczyni się także do poprawy stanu zdrowia mieszkańców Czeladzi.

Jeśli ta inwestycja uzyska dofinansowanie, to koszty jej realizacji wyniosą w tym roku ponad 7,5 miliona złotych. Projekt jest w trakcie oceny.

 

3. Remont budynku cechowni byłej kopalni „Saturn” i utworzenie w nim Postindustrialnego Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego

 Remont budynku cechowni byłej kopalni „Saturn” i utworzenie w nim Postindustrialnego Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego


Miasto Czeladź złożyło wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie ze środków RPO WSL na lata 2014-2020 inwestycji polegającej na przebudowie dawnej cechowni, łaźni, szatni i części administracyjnej KWK „Saturn” oraz adaptacji tego budynku na Postindustrialne Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego w Zagłębiu Dąbrowskim.
W budynku planowane jest utworzenie filii Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz muzeum poświęconego węglowej tradycji regionu wraz z salą konferencyjną i częścią gastronomiczną, działającą na potrzeby osób korzystających z infrastruktury kulturalnej. Z założenia muzeum pod względem tematyki będzie jedynym tego typu w regionie. Żadna z instytucji muzealnych na terenie pogranicza małopolsko-śląskiego nie porusza w formie ekspozycji tematycznej kwestii powstania i rozwoju górnictwa, a także jego postindustrialnego dziedzictwa.

W muzeum organizowane mają być między innymi: wystawy stałe i czasowe, wykłady, wieczory autorskie, lekcje muzealne, spacery historyczne. Biblioteka, realizując zadania z zakresu upowszechniania kultury, aktywnie włączy się we wszystkie działania organizowane przez muzeum, a wspólnie będą współpracować z istniejącą już na terenie kopalni „Saturn” Galerią Sztuki Współczesnej „Elektrownia”.

Celem nowej placówki będzie popularyzowanie dziedzictwa postindustrialnego regionu oraz promocja unikatowego transgranicznego produktu turystycznego w Europie Środkowo-Wschodniej.

Koszt remontu pokopalnianego budynku to około 20 milionów złotych. Dofinansowanie może wynieść do 85% tej kwoty. Projekt jest w trakcie oceny.

 

4. Remont budynków po warsztatach elektrycznych i transformatorowni na terenie byłej kopalni i utworzenie w nim Warsztatów Aktywności Miejskiej „Saturn” w Czeladzi

 Remont budynków po warsztatach elektrycznych i transformatorowni na terenie byłej kopalni i utworzenie w nim Warsztatów Aktywności Miejskiej „Saturn” w Czeladzi


Miasto Czeladź podpisało już z Zarządem Województwa Śląskiego umowę o dofinansowanie, ze środków RPO WSL na lata 2014-2020 inwestycji, polegającej na przekształceniu budynku dawnych warsztatów elektrycznych i budynku transformatorów byłej KWK „Saturn” na potrzeby utworzenia siedziby Warsztatów Aktywności Miejskiej. W tym obiekcie mieszkańcy w różnym wieku będą się realizować swe zainteresowania w zakresie: twórczości artystyczności, edukacyjnej i aktywności fizycznej. Powstaną tu też pomieszczenia biurowe wraz z zapleczem. Obiekty będą ze sobą połączone szklanym łącznikiem, stanowiącym dodatkową powierzchnię umożliwiającą realizację nowych funkcji.

Teren, na którym zlokalizowane są obiekty ma charakter pokopalniany, a zniszczone budynki w stanie aktualnym nie są użytkowane. Zakres prac, dostosowujących obiekty do potrzeb stworzenia Warsztatów Aktywności Miejskiej „Saturn” obejmuje:

  • roboty rozbiórkowe i demontażowe,
  • roboty konstrukcyjne,
  • wykonanie: posadzek, ścianek działowych i tynków,
  • wymianę stolarki okiennej i drzwiowej,
  • remont elewacji zewnętrznej,
  • wykonanie pochylni dla osób niepełnosprawnych oraz dźwigu osobowego,
  • zagospodarowanie terenu,
  • wykonanie nowych instalacji elektrycznej, teletechnicznej, wod-kan, grzewczej,

W ramach działań inwestycyjnych przewidziano również wyposażenie niezbędne do uruchomienia Warsztatów Aktywności Miejskiej.
W obiekcie będą świadczone usługi dla grup zorganizowanych i osób indywidualnych poprzez realizację zadań takich jak kursy i szkolenia podnoszące kwalifikacje, rozwijanie kompetencji społecznych, staże, subsydiowane zatrudnienie, terapia uzależnień oraz pedagogika pracy i wiele innych.

Wartość całkowita inwestycji: 3,9 miliona złotych. Dofinansowanie: 2,86 miliona złotych. Wkład własny: 1,04 miliona złotych.

Nie znamy jeszcze wykonawcy tej inwestycji. Termin składania ofert został wydłużony do ze względu na dużą liczbę pytań zadawanych przez zainteresowane firmy.

 

5. Remont kamienicy Konarzewskich przy Rynku 22 i utworzenie w niej Centrum Usług Społecznych

 Remont kamienicy Konarzewskich przy Rynku 22 i utworzenie w niej Centrum Usług Społecznych

 

W tym roku przeprowadzony będzie kompleksowy remont kamienicy Konarzewskich przy Rynku 22, w której utworzone zostanie Centrum Usług Społecznych. Miasto uzyskało na ten cel dofinansowanie z funduszy europejskich.

Centrum Usług Społecznych będzie prowadziło działalność edukacyjną, doradczą i artystyczną. Budynek w stanie aktualnym nie jest użytkowany i wygląda niczym opuszczona ruina. Teren, na którym jest zlokalizowany, znajduje się na Starym Mieście i podlega ścisłej ochronie konserwatorskiej. Projekt przebudowy kamienicy w Rynku 22 uzyskał zgodę Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Zakres prac dostosowujących w/w budynek do potrzeb Centrum Usług Społecznych obejmuje:

  • roboty rozbiórkowe budynków gospodarczych,
  • roboty adaptacyjne,
  • rozbudowę istniejącego budynku o nową część, zaadaptowaną na pomieszczenia Centrum Usług Społecznych,
  • połączenie przewiązką części pierwotnej i rozbudowywanej,
  • utworzenie placu wewnętrznego z powierzchnią biologicznie czynną,
  • wykonanie pochylni dla osób niepełnosprawnych,
  • doprowadzenie nowych przyłączy.

W ramach działań inwestycyjnych przewidziano również wyposażenie niezbędne do funkcjonowania Centrum Usług Społecznych.

W obiekcie będą realizowane zadania, służące aktywizacji i reintegracji zawodowej poprzez doradztwo zawodowe, opiekę trenera pracy i pośrednictwo pracy. Promowanie równości szans i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym, realizowane będzie między innymi w formie warsztatów aktywizacji społecznej, arteterapii i autorefleksji. Organizowane tu też będą rozmaite zajęcia artystyczne. Powstanie również punkt informacyjny i butik z pamiątkami miejskimi.

Miasto otrzymało już na realizację inwestycji środki w ramach konkursu RPO WSL na lata 2014-2020, w ramach Poddziałania 10.3.1. Rewitalizacja obszarów zdegradowanych.

Łączny koszt inwestycji to 4,54 miliona złotych, z czego 3,1 miliona to dofinansowanie z funduszy unijnych.

Trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu na tę inwestycję.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry