adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA! Informujemy, że w sobotę, 25 maja, Urząd Miasta Czeladź będzie czynny w godz. 7.30-15.30. Zapraszamy!UWAGA ZMIANY W OBWODACH 7 i 8: ulice wcześniej ujęte w obwodzie 7 tj. „Bratków”, „Jaśminowa”, „Mieczyków”, „Słowiańska”, „Storczyków”, „Tulipanów”, „Wrzosowa” zostały przeniesione do obwodu 8 do Szkoły Podstawowej nr 1 w Czeladzi ul. Reymonta 80, wyborcy z tych ulic w najbliższych wyborach głosują w SP Nr 1AKTUALNE INFORMACJE I OSTRZEŻENIA O JAKOŚCI POWIETRZAUWAGA: PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA STAŁE OBWODY GŁOSOWANIA ORAZ ZAKTUALIZOWANY PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA OKRĘGI WYBORCZE W MIEŚCIE CZELADŹAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności
08 września 2021
kategoria:
Aktualności
Oddaj krew w mobilnym krwiobusie!
Oddaj krew w mobilnym krwiobusie!

Zapraszamy na czeladzki rynek 11 września w godzinach 10.00-14.00.

Nie ma cenniejszego podarunku od tego, który możesz przekazać zupełnie bez ponoszenia kosztów – to krew, która ratuje życie. Oddając jedną jednostkę krwi, ratujesz życie aż trzech osób. Brzmi niesamowicie? Tak właśnie jest! Podziel się krwią!

Kto może zostać dawcą krwi
Krew może oddać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat (60 lat dawca pierwszorazowy!) , o wadze ciała powyżej 50 kg. Przy kwalifikacji uwzględnia się również proporcje wzrostu i wagi ciała.

Droga dawcy

Krok 1
Przygotuj się
Jeśli wybierasz się po raz pierwszy do oddania krwi, najlepiej przyjdź z osobą towarzyszącą – będziesz czuł się pewniej, a przede wszystkim bezpieczniej.
W ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypij ok. 2 litrów płynu.
W dniu oddania krwi koniecznie zjedz lekki posiłek (unikaj pokarmów zawierających dużą ilość tłuszczu). Przed oddaniem krwi unikaj nadmiernego wysiłku fizycznego.

Krok 2
Wypełnij kwestionariusz
Odpowiedz na pytania, które pozwolą stwierdzić, że możesz zostać dawcą krwi. Swoją wizytę w punkcie poboru rozpoczniesz od wypełnienia kwestionariusza dawcy krwi zawierającego szereg istotnych pytań dotyczących Twojego zdrowia. Dotyczą one między innymi przebytych chorób i zażywanych leków. Bardzo ważne jest, by na wszystkie pytania odpowiedzieć skrupulatnie. Twoje dane będą traktowane poufnie!

Krok 3
Zarejestruj się
Przygotuj wcześniej dokument tożsamości. Może to być dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymacja ubezpieczeniowa, legitymacja szkolna lub legitymacja studencka.
Rejestracja dawcy odbywa się w systemie komputerowym, w który wpisane zostaną Twoje dane osobowe, PESEL i numer donacji. Zgodnie z obowiązującą zasadą anonimowości, wszystkie pojemniki z Twoją krwią sygnowane będą kodem kreskowym.
Zapewniamy pełną ochronę danych osobowych, łącznie z wynikami wszystkich wykonywanych badań.

Krok 4
Oddaj próbkę krwi
Wyniki badań wstępnych zostaną ocenione przez lekarza. Lekarz na podstawie przeprowadzonego wywiadu lekarskiego, skróconego badania przedmiotowego oraz wyników badań laboratoryjnych kwalifikuje dawcę do oddania krwi. Lekarz ustali, czy zachodzą stałe bądź czasowe przeciwwskazania do oddania krwi.

Krok 5
Odwiedź gabinet lekarski
Wyniki badań wstępnych zostaną ocenione przez lekarza. Lekarz na podstawie przeprowadzonego wywiadu lekarskiego, skróconego badania przedmiotowego oraz wyników badań laboratoryjnych kwalifikuje dawcę do oddania krwi. Lekarz ustali, czy zachodzą stałe bądź czasowe przeciwwskazania do oddania krwi.

Krok 6
Oddaj krew
Kluczowy moment całego procesu – zostajesz krwiodawcą! Teraz nastąpi część właściwa, czyli pobranie krwi. Powinno ono trwać około 10 minut. Czas ten spędzisz siedząc (a właściwie – prawie leżąc) w wygodnym fotelu.

Krok 7
Odpocznij
Możesz być z siebie dumny! Zrobiłeś coś naprawdę dobrego – teraz zadbaj o regenerację organizmu.
Oddanie krwi to dla organizmu pewien wysiłek. W końcu pozbywasz się na chwilę prawie jednej dziesiątej płynącej w Tobie krwi. Po oddaniu krwi zastosuj się do zaleceń lekarza i personelu pobierającego. Dlatego tak ważne jest, by Twój organizm mógł odpocząć i spokojnie się zregenerować.

Źródło: Wydział Edukacji i Polityki Społecznej

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry