adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA! Informujemy, że w sobotę, 25 maja, Urząd Miasta Czeladź będzie czynny w godz. 7.30-15.30. Zapraszamy!UWAGA ZMIANY W OBWODACH 7 i 8: ulice wcześniej ujęte w obwodzie 7 tj. „Bratków”, „Jaśminowa”, „Mieczyków”, „Słowiańska”, „Storczyków”, „Tulipanów”, „Wrzosowa” zostały przeniesione do obwodu 8 do Szkoły Podstawowej nr 1 w Czeladzi ul. Reymonta 80, wyborcy z tych ulic w najbliższych wyborach głosują w SP Nr 1AKTUALNE INFORMACJE I OSTRZEŻENIA O JAKOŚCI POWIETRZAUWAGA: PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA STAŁE OBWODY GŁOSOWANIA ORAZ ZAKTUALIZOWANY PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA OKRĘGI WYBORCZE W MIEŚCIE CZELADŹAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności
04 listopada 2020
kategoria:
Aktualności
Wbudowanie aktu erekcyjnego
Wbudowanie aktu erekcyjnego

Na skwerze przy ul. Katowickiej odbyła się niezwykła uroczystość. Wkrótce w tym miejscu stanie replika obelisku poświęconego bohaterom tzw. potyczki na Saturnie, zlokalizowanego niegdyś kilkaset metrów dalej (u zbiegu ul. Nowopogońskiej i Katowickiej), a zburzonego przez Niemców 11 listopada 1939 roku. W środę, 4 listopada, miało miejsce wbudowanie aktu erekcyjnego.


W wydarzeniu wzięli udział reprezentanci władz miasta - burmistrz Zbigniew Szaleniec wraz z zastępcami Elżbietą Dmitruk i Beatą Zawiłą, wiceprzewodniczący RM Marcin Gadecki oraz Przewodniczący Rady Powiatu Będzińskiego Jan Powałka, także Iwona Szaleniec - dyrektor Muzeum Saturn, które zainicjowało budowę pomnika.
W specjalnie przygotowanej tubie zamknięto: aktualny numer "Dziennika Zachodniego", wpinkę z herbem miasta oraz akty erekcyjne - kopię z 1929 roku i współczesny, którego treść przytaczamy poniżej.

"Podpisani i uczestniczący w dzisiejszej uroczystości, podajemy do wiadomości współczesnych i ku wiecznej pamięci potomnych, co następuje. Oto w roku 2019, mijała 100. rocznica chwalebnej acz nam współczesnym jako fakt historyczny słabo znanej potyczki na „Saturnie”. Wydarzeń 10 marca 1919 roku miejsce mających, kiedy obrońcy granic odradzającej się II Rzeczypospolitej starli się z oddziałem Grenzsuchutzu, który przekroczywszy granicę, wkroczył na polskie terytorium w celach dywersyjnych i bohatersko przez garstkę polskich żołnierzy odparty został. W wyniku starcia, ku chwale ojczyzny, życie oddało trzech mężnych obrońców: kapral Jan Wodzyński, oraz szeregowi Ignacy Duszyński i Mateusz Kuskowski. Wdzięczni Obrońcom swoim antenaci nasi, w lat dziesięć po tym wydarzeniu, w roku 1929, społecznym wysiłkiem poległym pomnik wystawili, tak, by nazwiska ich nigdy w zapomnienie popaść nie mogły. Meandry historii sprawiły jednak, że dziesięć lat później okupant niemiecki, miasto Czeladź opanowawszy, w listopadzie 1939 roku monument ten, jako symbol polskiego patriotyzmu i walki o suwerenność, haniebnie zburzył. Podczas obchodów rocznicy bitwy, na okoliczność której w mieście historyczną rekonstrukcję wydarzeń przygotowano, Muzeum Saturn – depozytariusz pamięci o przeszłości miasta i regionu – zwróciło się do władz miasta z inicjatywą budowy nowego pomnika, pamięć o tragicznych i bohaterskich wydarzeniach przywołującego. Monument, na pierwotnym czeladzkim pomniku wzorowany, przez artystę i rzeźbiarza Tomasza Wenklara wykonany, za zgodą Rady Miejskiej w całości kosztem miasta wzniesiony został. Władze miasta oddając dziś pomnik rodakom i mieszkańcom tego starego grodu, składają trwały dowód czci, hołdu i tradycją uświęconej wdzięczności dla męstwa, odwagi i heroizmu Obrońców Ojczyzny. Oby pamięć o nich trwała wiecznie".

Wmurowania aktu w miejscu, w którym stanie cokół zrekonstruowanego pomnika dokonały wszystkie osoby składające pod nim podpis.

 

 

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry