adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA! Informujemy, że w sobotę, 25 maja, Urząd Miasta Czeladź będzie czynny w godz. 7.30-15.30. Zapraszamy!UWAGA ZMIANY W OBWODACH 7 i 8: ulice wcześniej ujęte w obwodzie 7 tj. „Bratków”, „Jaśminowa”, „Mieczyków”, „Słowiańska”, „Storczyków”, „Tulipanów”, „Wrzosowa” zostały przeniesione do obwodu 8 do Szkoły Podstawowej nr 1 w Czeladzi ul. Reymonta 80, wyborcy z tych ulic w najbliższych wyborach głosują w SP Nr 1AKTUALNE INFORMACJE I OSTRZEŻENIA O JAKOŚCI POWIETRZAUWAGA: PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA STAŁE OBWODY GŁOSOWANIA ORAZ ZAKTUALIZOWANY PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA OKRĘGI WYBORCZE W MIEŚCIE CZELADŹAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności
30 marca 2021
kategoria:
Aktualności
INŻYNIEROWIE PRZYSZŁOŚCI” z SP2 zdobywają punkty w kolejnych etapach programu PGNiG Być jak Ignacy
INŻYNIEROWIE PRZYSZŁOŚCI” z SP2 zdobywają punkty w kolejnych etapach programu PGNiG Być jak Ignacy

W lutym rozpoczął się kolejny, trzeci etap ogólnopolskiego programu edukacyjnego PGNiG „Być jak Ignacy”. W poprzednich dwóch etapach uczniowie z Koła Naukowego Inżynierowie Przyszłości z SP2 poznawali odnawialne źródła energii oraz uczyli siebie i innych jak oszczędzać wodę i dbać o zrównoważony rozwój. Ich działania nie pozostają niezauważone przez Komisję Konkursową. Po drugim etapie drużyna Inżynierów Przyszłości przesunęła się z 90 na 40 miejsce w rankingu 200 szkół rozpoczynających rywalizację na początku roku szkolnego.

 

W trzecim, przedostatnim etapie uczestnicy projektu poznają wyzwania stojące przed współczesnymi miastami i transportem. Głównym zadaniem konkursowym w tym etapie jest projekt pojazdu przyszłości w którego działaniu wykorzystuje się współczesne technologie oraz jest bezpieczny dla środowiska i pasażerów. Przygotowując się do wykonania tego zadania Inżynierowie Przyszłości poznawali różne technologie wykorzystywane we współczesnych pojazdach. Na lekcjach fizyki zgłębiali zasady dynamiki a potem budowali modele pojazdów wykorzystywane we współczesnym transporcie, takie jak poduszkowiec lub futurystyczne, jak szybki pociąg HyperLoop Elona Muska. Aby lepiej poznać systemy bezpieczeństwa stosowane we współczesnych i przyszłych samochodach autonomicznych drużyna z SP2 spotkała się online z ekspertem-panem Krzysztofem Narlochem który jest inżynierem programistą w centrum rozwojowym firmy APTIV w Krakowie. W czasie spotkania uczniowie poznali m.in. rodzaje sensorów wykorzystywanych w pojazdach autonomicznych i ich zastosowanie, co bardzo przydało się w czasie projektowania pojazdu przyszłości.Ostatecznie „dziesiątka” z SP2 przygotowała projekt graficzny w 3d, pojazdu o nazwie Autolot, który ma być samochodem autonomicznym, wyposażonym w dron umożliwiający latanie, zasilanym energią elektryczną czerpaną z OZE lub własnych perowskitowych ogniw fotowoltaicznych nowej generacji, pokrywających karoserię samochodu. W projekcie autorzy uwzględnili wykorzystanie kamer, radarów i lidarów, które we współpracy z komputerem pokładowym gwarantują autonomiczną, bezpieczną jazdę bez kolizji drogowych.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry