adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA! Informujemy, że w sobotę, 25 maja, Urząd Miasta Czeladź będzie czynny w godz. 7.30-15.30. Zapraszamy!UWAGA ZMIANY W OBWODACH 7 i 8: ulice wcześniej ujęte w obwodzie 7 tj. „Bratków”, „Jaśminowa”, „Mieczyków”, „Słowiańska”, „Storczyków”, „Tulipanów”, „Wrzosowa” zostały przeniesione do obwodu 8 do Szkoły Podstawowej nr 1 w Czeladzi ul. Reymonta 80, wyborcy z tych ulic w najbliższych wyborach głosują w SP Nr 1AKTUALNE INFORMACJE I OSTRZEŻENIA O JAKOŚCI POWIETRZAUWAGA: PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA STAŁE OBWODY GŁOSOWANIA ORAZ ZAKTUALIZOWANY PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA OKRĘGI WYBORCZE W MIEŚCIE CZELADŹAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności
20 grudnia 2021
kategoria:
Aktualności
Przykładowa tabliczka z kodem QR
Przykładowa tabliczka z kodem QR

Czeladzkie miejsca o historycznym znaczeniu ożyły. I to dosłownie, za sprawą specjalnych tabliczek z kodami QR, które zostały zainstalowane w czterech punktach na terenie miasta. Po ich zeskanowaniu za pomocą smartfona, pomnik lub inny historyczny obiekt oddzwoni do osoby skanującej i opowie jej swoją historię. 

Pierwsze tablice zostały zainstalowane w następujących lokalizacjach:

  • Pomnik Katarzyny Włodyczkowej (gdzie poznamy jej smutną historię)
  • GSW Elektrownia (gdzie dowiemy się sporo ciekawych informacji na temat górnictwa w naszym mieście)
  • Lampa górnicza na Placu Viannay'a (gdzie usłyszmy m.in. o historii Osiedla Piaski)
  • Fontanna przy Muzeum Saturn (przy której usłyszymy o historii Muzeum oraz budynku, w którym ma ono swą siedzibę).

Podobne rozwiązania funkcjonują również w takich miastach jak: Warszawa, Opole, Bielsko-Biała, Nysa, Rybnik czy Bobolice. Aby wysłuchać historii danego miejsca, wystarczy podejść do niego, zeskanować smartfonem kod QR umieszczony na specjalnej tabliczce, a następnie „odebrać telefon”. Nasze historie można usłyszeć nie tylko w języku polskim, lecz również: angielskim, rosyjskim, niemieckim i francuskim, dzięki czemu historia Czeladzi stanie się dostępna dla obcokrajowców. Jeżeli telefon osoby skanującej kod będzie pracował w jednym z tych języków, to zostanie to automatycznie wykryte przez system, który dopasuje język lektora. 

Historie, które można usłyszeć po odebraniu telefonu nie są długie i przedstawiono je w sposób, który powinien zaciekawić zarówno turystów jak i samych mieszkańców. Jak poinformował na swym profilu w serwisie Facebook burmistrz Miasta Czeladź, Zbigniew Szaleniec, jeżeli system spotka się z pozytywnym odbiorem ze strony mieszkańców, to w przyszłości możliwa będzie jego rozbudowa o kolejne miejsca.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry