adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA! Informujemy, że w sobotę, 25 maja, Urząd Miasta Czeladź będzie czynny w godz. 7.30-15.30. Zapraszamy!UWAGA ZMIANY W OBWODACH 7 i 8: ulice wcześniej ujęte w obwodzie 7 tj. „Bratków”, „Jaśminowa”, „Mieczyków”, „Słowiańska”, „Storczyków”, „Tulipanów”, „Wrzosowa” zostały przeniesione do obwodu 8 do Szkoły Podstawowej nr 1 w Czeladzi ul. Reymonta 80, wyborcy z tych ulic w najbliższych wyborach głosują w SP Nr 1AKTUALNE INFORMACJE I OSTRZEŻENIA O JAKOŚCI POWIETRZAUWAGA: PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA STAŁE OBWODY GŁOSOWANIA ORAZ ZAKTUALIZOWANY PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA OKRĘGI WYBORCZE W MIEŚCIE CZELADŹAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności
22 stycznia 2020
kategoria:
Aktualności
W 157. rocznicę wybuchu powstania styczniowego
W 157. rocznicę wybuchu powstania styczniowego

W środę, 22 stycznia, obchodziliśmy 157. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Miejskie uroczystości z tej okazji odbyły się pod symbolicznym krzyżem przy ul. Nowopogońskiej, poświęconym bohaterom tego wydarzenia.

W imieniu władz miasta, w asyście pocztu sztandarowego Miasta Czeladź i Harcerskiego Kręgu Seniora hołd powstańcom oddał Burmistrz Zbigniew Szaleniec przedstawiciele Rady Miejskiej w Czeladzi. W wydarzeniu uczestniczyli również: prezes czeladzkiego koła Związku Kombatantów RP i Byłych Wieźniów Politycznych Barbara Kruczkowska, dyrektor Muzeum "Saturn" Iwona Szaleniec, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Bożena Podgórska, kierownik Kopalni Kultury Beata Marcinkowska, członkowie Harcerskiego Kręgu Seniorów i Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi. Pod krzyżem złożono kwiaty i zapalono znicze. Narratorem uroczystości był Janusz Brejt, który przedstawił krótki rys historyczny powstania styczniowego, stanowiącego największy zryw narodowo-wyzwoleńczy przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Pomimo klęski militarnej, powstanie umocniło polską świadomość narodową i miało zasadniczy wpływ na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń.

Warto wspomnieć, że w powstaniu styczniowym uczestniczyli także czeladzianie. Karą za ich zaangażowanie się w walkę było pozbawienie Czeladzi praw miejskich i wcielenie jej do gminy Gzichów.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry