adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA! Informujemy, że w sobotę, 25 maja, Urząd Miasta Czeladź będzie czynny w godz. 7.30-15.30. Zapraszamy!UWAGA ZMIANY W OBWODACH 7 i 8: ulice wcześniej ujęte w obwodzie 7 tj. „Bratków”, „Jaśminowa”, „Mieczyków”, „Słowiańska”, „Storczyków”, „Tulipanów”, „Wrzosowa” zostały przeniesione do obwodu 8 do Szkoły Podstawowej nr 1 w Czeladzi ul. Reymonta 80, wyborcy z tych ulic w najbliższych wyborach głosują w SP Nr 1AKTUALNE INFORMACJE I OSTRZEŻENIA O JAKOŚCI POWIETRZAUWAGA: PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA STAŁE OBWODY GŁOSOWANIA ORAZ ZAKTUALIZOWANY PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA OKRĘGI WYBORCZE W MIEŚCIE CZELADŹAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności
20 lutego 2019
kategoria:
Aktualności
74. rocznica powrotu „Dzieci Potulic” do Czeladzi
74. rocznica powrotu „Dzieci Potulic” do Czeladzi

Jak co roku, 19 lutego przy obelisku znajdującym się obok Muzeum Saturn spotkali się ci, którzy po II wojnie światowej i kilkuletnim pobycie w obozie przesiedleńczym w Potulicach koło Bydgoszczy, szczęśliwie powrócili do Czeladzi.

Dla wielu, także z innych miast, którzy stracili swoich bliskich, na jakiś czas domem stał się czeladzki sierociniec, który zorganizowano w dawnej willi dyrektora kopalni Saturn przy ulicy Dehnelów, a w którym od 10 lat mieści się Muzeum Saturn.

W 74. rocznicę powrotu „Dzieci Potulic” - jak nazwa się małych więźniów, odbyła się uroczystość z udziałem kombatantów, władz miasta i zaproszonych gości, wśród których obecni byli: Andrzej Romański - doradca Marszałka Województwa Śląskiego do spraw kombatantów, dr Bohdan Piętka – pracownik naukowy Muzeum Auschwitz-Birkenau, Stanisław Piasecki - wiceprezes Śląskiego Zarządu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Józefa Posch–Kotyrba - prezes Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, Anna Szafraniec - delegatka Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Oddział w Katowicach oraz Barbara Adamczyk - prezes Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem.

O tragicznej historii „dzieci Potulic” mówiła dyrektor Muzeum Saturn Iwona Szaleniec. Następnie minutą ciszy uczczono pamięć poległych, jak i tych, którzy odeszli w minionym roku. Głos zabrała również prezes Koła Miejskiego ZKRPiBW w Czeladzi Barbara Kruczkowska, która dziękowała władzom miasta za doroczne uroczystości, pozwalające zachować - przede wszystkim z myślą o młodych pokoleniach – pamięć o tamtych czasach i wojennym, dramatycznym losie wielu ludzki. Z kolei burmistrz miasta Zbigniew Szaleniec zapewnił zebranych, że „Dzieci Potulic” zawsze będą mieć swoje miejsce w Czeladzi, a już za rok, kiedy obchodzona będzie 75. rocznica tych wydarzeń, uroczystość z pewnością będzie mieć ponadlokalny charakter i szczególną oprawę w postaci konferencji.
Po zakończonym apelu pod obeliskiem, w Sali Lustrzanej Muzeum Saturn przygotowano dla wszystkich uczestników poczęstunek, a była to także okazja do rozmów nie tylko o przeszłości, ale też o problemach dnia codziennego.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry