Reanigrafia. Inny wymiar fotografii
- kategoria:
- Aktualności
Zapraszamy, 14 listopada o godz. 18.00, do Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej „Rynek 22” na wernisaż wystawy Stanisława Michalskiego pt. „Reanigrafia. Inny wymiar fotografii”.
Gdzieś na pograniczach uniwersum malarstwa, grafiki i fotografii rezyduje Stanisław Michalski. W swoich najnowszych realizacjach tworzy autorską odmianę abstrakcjonizmu. W tych pracach fascynują autora złudzenia i zagadki natury optycznej. Podejmuje on próbę oddziaływania na oko widza, jego emocje oraz stymulowanie wyobraźni. W tym celu stosuje efekty świetlne, fakturalne, dynamiczne. Te hipnotyzujące obrazy zbudowane z powtarzających się wzorów i motywów wciągają widza w grę złudzeń. Zmierzają do wywołania wrażenia, ruchu, rozwibrowania. Tworzą efekt pulsacji i migotania. Wprawiają w stan wizualnego oszołomienia.
Za sprawą takiej metody obrazowania autor przekracza ograniczenia ludzkiego aparatu postrzegania. Obrazy tego rodzaju fundują nam zwątpienie w zmysł wzroku, wywołują efekt zaskoczenia, dezorientują. Niegdyś sfotografowane kadry, fragmenty znalezione w otaczającym świecie, stają się wyrafinowanymi wizualnymi wehikułami z „innego świata”.
Stanisław Michalski jako autor i jego aktualne realizacje stanową kolejne ogniwo, continuum rozwoju języka sztuki obrazu. Autor-fotograf podąża tropem impresjonistów, kubistów, futurystów, konstruktywistów.
Robi to na swój oryginalny sposób, w tym celu sięga po autorską technikę – reanigrafię. W efekcie autorskich poszukiwań powstają starannie wypracowane obrazy, pod względem formy i treści zawieszone gdzieś pomiędzy medium fotografii, sztuką optyczną, wizualizmem.
Ceniony artysta
Stanisław Michalski urodził się w 1948 roku z Zabrzu. Swoją przygodę z fotografią rozpoczął w latach 70. XX wieku. Brał udział w licznych ogólnopolskich i międzynarodowych wystawach i konkursach (m.in. Szwajcaria, Francja, Niemcy, Belgia, Japonia, USA, Kanada). Za swoje prace otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Reprezentował polską fotografię (obok Zofii Rydet, Wojciecha Prażmowskiego, Macieja Plewińskiego) na kilku wystawach i spotkaniach we Francji w latach 1988 i 1989.
Od lat 80. XX wieku aktywnie działa na rzecz edukacji fotograficznej i filmowej, prowadzi liczne kursy, warsztaty i grupy artystyczne (m.in. Klub PRYZMAT w Sosnowcu). Jego autorytet jako opiekun artystyczny, jego osobowość, wszechstronna wiedza oraz doświadczenie inspirują do podnoszenia kwalifikacji oraz własnego rozwoju kolejne pokolenia młodych adeptów fotografii. Ukazuje im klasyczny warsztat oraz różne możliwości twórczego ujęcia tematu, co prowadzi w efekcie do ukształtowania dojrzałego, samodzielnego przekazu wizualnego o charakterze autorskim.
W latach 1985-2009 prowadził w Czeladzi autorskie studio fotografii oraz galerię artystyczną Foto-Art-Studio. Od roku 1971 był członkiem, a w latach 90. XX wieku prezesem zarządu Katowickiego Towarzystwa Fotograficznego (KTF).
Od 1989 roku był członkiem, a następnie przewodniczącym Klubu Artystycznej Fotografii (KAF) przy Krajowym Cechu Fotografów w Katowicach (KCF). Wielokrotnie był jurorem na wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach fotograficznych.
W roku 1999 został członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików (nr legitymacji 827). W latach 1999-2014 był członkiem Okręgu Śląskiego ZPAF (w kadencji 2005-2008 jako członek zarządu), od roku 2014 jest członkiem Okręgu Dolnośląskiego ZPAF.
Jego dorobek artystyczny to ponad 50 wystaw indywidualnych oraz ponad 300 wystaw zbiorowych.
Autor stale ewoluuje, eksploruje, poszerza, bada granice w obszarze medium fotografii. Poprzez wybrane działania wpisuje się w krąg fotografii dokumentalnej, socjologicznej, ale też intermedialnej, progresywnej, hybrydowej, poszerzonej. Prowadzi intermedialny dialog fotografii z innymi mediami (malarstwo, grafika, rzeźba). Tworzy fotografie, foto-obiekty, często unikalne i jednostkowe prace.
Wymiar estetyczny oraz technologiczny opanował w sposób wyjątkowy i mistrzowski. Pod względem warsztatowym jest uniwersalny i kompleksowy. Od kilku dekad stosuje materiały srebrowe, czarno-białe i barwne, od kilkunastu lat fotografię cyfrową (edycję obrazu i wydruki cyfrowe). Należy podkreślić, iż często stosuje unikalne, autorskie metody oprawy, które stanowią integralną część prac artystycznych. Jest twórcą oryginalnej, unikalnej i oficjalnie zgłoszonej do procesu patentowego technologii tworzenia obrazu fotograficznego – reanigrafii.
Jego działania oraz postawę twórczą cechuje ogromna pasja i zaangażowanie, uczciwość, bezkompromisowość, szczerość, prawda, piękno, wyrafinowanie. Jako osoba pracowita, skromna, koleżeńska jest wzorem dla kolejnych adeptów fotografii.
Na otwarcie wystawy Stanisława Michalskiego pt. „Reanigrafia. Inny wymiar fotografii” zapraszamy 14 listopada (wtorek) do sali kolumnowej w Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej „Rynek 22”.

Klawisze Dostępności
- Przejdź do menu głównego:
- Alt i 0
- Przejdź do treści strony:
- Alt i 1
- Mapa Witryny:
- Alt i 2
- Wersja kontrastowa:
- Alt i 4
- Wyszukiwarka:
- prawy Alt i W
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H