adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA ZMIANY W OBWODACH 7 i 8: ulice wcześniej ujęte w obwodzie 7 tj. „Bratków”, „Jaśminowa”, „Mieczyków”, „Słowiańska”, „Storczyków”, „Tulipanów”, „Wrzosowa” zostały przeniesione do obwodu 8 do Szkoły Podstawowej nr 1 w Czeladzi ul. Reymonta 80, wyborcy z tych ulic w najbliższych wyborach głosują w SP Nr 1AKTUALNE INFORMACJE I OSTRZEŻENIA O JAKOŚCI POWIETRZAUWAGA: PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA STAŁE OBWODY GŁOSOWANIA ORAZ ZAKTUALIZOWANY PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA OKRĘGI WYBORCZE W MIEŚCIE CZELADŹAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności Lista aktualności
20 sierpnia 2018
kategoria:
Aktualności
Szalony "Szalom na Rynku" w Czeladzi
Szalony "Szalom na Rynku" w Czeladzi

Unikalnych i skrajnie różnych wrażeń dostarczył licznie przybyłej na starówkę publiczności tegoroczny festiwal kultury żydowskiej odbywający się pod hasłem: „Szalom na Rynku”.

Jako pierwsza pojawiła się na scenie grupa Sholem. Trio z Krakowa wskrzesiło duch Kazimierza sprzed stu lat. Do tradycyjnej muzyki klezmerskiej podeszło z pietyzmem, klasą i wyjątkową dbałością o detale. Znakomicie zabrzmiały pieśni wyśpiewywane w języku jidysz przez - grającą również na skrzypcach - Ewelinę Tomanek-Inglot. Występ grupy Sholem to podróż w czasie, pełna akcentów sentymentalnych i nostalgicznych.

Zupełnie inaczej klezmerskie inspiracje traktuje formacja Klezmafour. Łączy ona muzykę żydowską z folkiem z różnych stron świata, nadając swoim utworom charakterystyczny, autorski rys. Na pierwszy plan wybijają się solowe partie skrzypiec i klarnetu. Na tych instrumentach grają Andrzej i Wojciech Czaplińscy, wcielający się również w rolę wokalistów, a nawet raperów. O harmonię dba akordeonista Rafał Grząka, a o bazę rytmiczną perkusista Kamil Siciak oraz kontrabasista i klawiszowiec Gabriel Tomczuk. Znakiem rozpoznawczym muzyków z grupy Klezmafour jest niewiarygodny temperament i eksplodująca żywiołowość. Dzięki znakomitemu kontaktowi z publicznością, ich energia stopniowo udziela się uczestnikom koncertu, w punktach kulminacyjnych osiągając poziom niczym nieokiełznanego szaleństwa. Istnieje prawdopodobieństwo, że byliśmy świadkami najbardziej spontanicznego występu w historii wszystkich festiwali muzyki żydowskiej w Czeladzi, a być może nawet wszystkich koncertów, jakie się dotychczas na rynku odbyły.

Doprawdy, był to niezwykły… dwubiegunowy wieczór.

Ponadto, miłośnicy kuchni żydowskiej mogli wziąć udział w bezpłatnej degustacji dań, przygotowanych przez Akademię Sztuki Kulinarnej „Anmark”, a zainteresowani historią, zwiedzić wraz z przewodnikiem kirkut, znajdujący się na granicy Czeladzi z Będzinem. Jest to jeden z najlepiej zachowanych cmentarzy żydowskich w Polsce. Nie zabrakło też konkursów, w których można było się wykazać znajomością kultury judaistycznej.

Fotorelacja dostępna na oficjalnym profilu Miasta Czeladź na Facebooku.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry