adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA ZMIANY W OBWODACH 7 i 8: ulice wcześniej ujęte w obwodzie 7 tj. „Bratków”, „Jaśminowa”, „Mieczyków”, „Słowiańska”, „Storczyków”, „Tulipanów”, „Wrzosowa” zostały przeniesione do obwodu 8 do Szkoły Podstawowej nr 1 w Czeladzi ul. Reymonta 80, wyborcy z tych ulic w najbliższych wyborach głosują w SP Nr 1AKTUALNE INFORMACJE I OSTRZEŻENIA O JAKOŚCI POWIETRZAUWAGA: PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA STAŁE OBWODY GŁOSOWANIA ORAZ ZAKTUALIZOWANY PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA OKRĘGI WYBORCZE W MIEŚCIE CZELADŹAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności Lista aktualności
01 marca 2022
kategoria:
Aktualności
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca w całym kraju obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji pod tablicą poświęconą bohaterom podziemia niepodległościowego, zlokalizowaną w kościele pw. św. Stanisława BM złożono kwiaty.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz miasta: burmistrz Zbigniew Szaleniec, zastępca burmistrza ds. społecznych Beata Zawiła, a także przedstawiciele Harcerskiego Kręgu Seniorów, Muzeum Saturn oraz licznie przybyła młodzież z klasy mundurowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych. Poczet sztandarowy wystawiło Miasto Czeladź.

Ks. kan. Jarosław Wolski - proboszcz świątyni - modlił się w intencji ojczyzny, a także wolności i pokoju w pogrążonej wojnie Ukrainie. Następnie zgromadzeni złożyli pod tablicą wiązanki kwiatów.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Przypomnijmy, że tablica poświęcona Żołnierzom Wyklętym, która znajduje się w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika powstała z inicjatywy burmistrza w 2017 roku. Autorem płaskorzeźby jest znany i ceniony artysta Tomasz Wenklar.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, strzałem w tył głowy zamordowano przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.

  • 1
  • 2

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry