adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA ZMIANY W OBWODACH 7 i 8: ulice wcześniej ujęte w obwodzie 7 tj. „Bratków”, „Jaśminowa”, „Mieczyków”, „Słowiańska”, „Storczyków”, „Tulipanów”, „Wrzosowa” zostały przeniesione do obwodu 8 do Szkoły Podstawowej nr 1 w Czeladzi ul. Reymonta 80, wyborcy z tych ulic w najbliższych wyborach głosują w SP Nr 1AKTUALNE INFORMACJE I OSTRZEŻENIA O JAKOŚCI POWIETRZAUWAGA: PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA STAŁE OBWODY GŁOSOWANIA ORAZ ZAKTUALIZOWANY PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA OKRĘGI WYBORCZE W MIEŚCIE CZELADŹAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności Lista aktualności
26 lipca 2019
kategoria:
Aktualności
Szkło-reaktywacja - wystawa

Od 1 sierpnia zapraszamy do obejrzenia wystawy szkła artystycznego i użytkowego Ludwika Fiedorowicza. Autor (ur.1948 r.) to artysta plastyk i projektant, absolwent Wydziału Szkła w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta).


Współpracował z Hutą Szkła Gospodarczego HORTENSJA w Piotrkowie Trybu­nalskim. Następnie rozpoczął pracę w Hucie Szkła Gospodarczego w Ząbkowicach (obecnie dzielnica Dąbrowy Górniczej). Od 1975 r. pracował w niej jako projektant. Od końca lat 70-tych związany z oddziałem huty w Ząbkowicach - Hutą Szkła Artystycznego STASZIC w Dąbrowie Górniczej, gdzie pełnił funkcję projektanta oraz kierownika artystycznego i pracował do 1992 r. Uczył także projektowania szkła w latach 1983-1984 w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Dąbrowie Górniczej (obecnie Zespół Szkół Plastycznych im. Tadeusza Kantora). Od 1993 r. plastyk miejski w Sosnowcu, gdzie pracował aż do emerytury.


Ludwik Fiedorowicz stworzył szereg projektów szkła użytkowego: wazonów, amfor, dzbanów, mis. W swoim dorobku ma takie projekty, jak m.in. zestawy: LAPS, MUSZLE czy BRATKI. Wziął udział w co najmniej 27 wystawach krajowych i zagranicznych. Wśród licznych inspiracji artysty znajdziemy zarówno współczesne utwory muzyczne, tradycje szkła krystalicznego jak i… marzenia senne.


Laureat licznych nagród, spośród których najważniejsze to: III Nagroda i Brązowy medal w kategorii szkła unikatowego na Ogólnopolskiej Wystawie Szkła Artystycznego i Użytkowego, (Katowice 1977 r.) oraz wyróżnienie na Ogólnopolskiej Wystawie Szkła Unikatowego i Przemysłowego Katowice 1979. Obecnie jego prace można oglądać na stałych wystawach w muzeach w Sosnowcu i Gliwicach, w Muzeum Narodowym we Wrocławiu oraz na licznych wystawach czasowych.


Zamysłem przekrojowej wystawy szkła w GSW Elektrownia jest autorski powrót do najlepszych, często zapomnianych, projektów artysty. Warto podkreślić, że jest to jedna z pierwszych prezentacji jego prac po blisko 40-tu latach.


Wyjątkowo–i już prawie powakacyjnie-zapraszamy na finisaż wystawy, który odbędzie się w czwartek, 29.08, o godz.18.00.

Źródło: Galeria Sztuki Współczesnej "Elektrownia".

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry