adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
Sprawdź jakość powietrza w mieście. Pomiary na żywo z 5 czujników.Punkt przyjęć dzielnicowych - ul. Zwycięstwa 6 (Czeladź Piaski)Wejście do Urzędu Miasta, przeznaczone dla osób niepełnosprawnych i wózków dziecięcych, znajduje się od strony parku Kamionka.Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności Lista aktualności
26 lipca 2019
kategoria:
Aktualności
Szkło-reaktywacja - wystawa

Od 1 sierpnia zapraszamy do obejrzenia wystawy szkła artystycznego i użytkowego Ludwika Fiedorowicza. Autor (ur.1948 r.) to artysta plastyk i projektant, absolwent Wydziału Szkła w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta).


Współpracował z Hutą Szkła Gospodarczego HORTENSJA w Piotrkowie Trybu­nalskim. Następnie rozpoczął pracę w Hucie Szkła Gospodarczego w Ząbkowicach (obecnie dzielnica Dąbrowy Górniczej). Od 1975 r. pracował w niej jako projektant. Od końca lat 70-tych związany z oddziałem huty w Ząbkowicach - Hutą Szkła Artystycznego STASZIC w Dąbrowie Górniczej, gdzie pełnił funkcję projektanta oraz kierownika artystycznego i pracował do 1992 r. Uczył także projektowania szkła w latach 1983-1984 w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Dąbrowie Górniczej (obecnie Zespół Szkół Plastycznych im. Tadeusza Kantora). Od 1993 r. plastyk miejski w Sosnowcu, gdzie pracował aż do emerytury.


Ludwik Fiedorowicz stworzył szereg projektów szkła użytkowego: wazonów, amfor, dzbanów, mis. W swoim dorobku ma takie projekty, jak m.in. zestawy: LAPS, MUSZLE czy BRATKI. Wziął udział w co najmniej 27 wystawach krajowych i zagranicznych. Wśród licznych inspiracji artysty znajdziemy zarówno współczesne utwory muzyczne, tradycje szkła krystalicznego jak i… marzenia senne.


Laureat licznych nagród, spośród których najważniejsze to: III Nagroda i Brązowy medal w kategorii szkła unikatowego na Ogólnopolskiej Wystawie Szkła Artystycznego i Użytkowego, (Katowice 1977 r.) oraz wyróżnienie na Ogólnopolskiej Wystawie Szkła Unikatowego i Przemysłowego Katowice 1979. Obecnie jego prace można oglądać na stałych wystawach w muzeach w Sosnowcu i Gliwicach, w Muzeum Narodowym we Wrocławiu oraz na licznych wystawach czasowych.


Zamysłem przekrojowej wystawy szkła w GSW Elektrownia jest autorski powrót do najlepszych, często zapomnianych, projektów artysty. Warto podkreślić, że jest to jedna z pierwszych prezentacji jego prac po blisko 40-tu latach.


Wyjątkowo–i już prawie powakacyjnie-zapraszamy na finisaż wystawy, który odbędzie się w czwartek, 29.08, o godz.18.00.

Źródło: Galeria Sztuki Współczesnej "Elektrownia".

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry