adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA ZMIANY W OBWODACH 7 i 8: ulice wcześniej ujęte w obwodzie 7 tj. „Bratków”, „Jaśminowa”, „Mieczyków”, „Słowiańska”, „Storczyków”, „Tulipanów”, „Wrzosowa” zostały przeniesione do obwodu 8 do Szkoły Podstawowej nr 1 w Czeladzi ul. Reymonta 80, wyborcy z tych ulic w najbliższych wyborach głosują w SP Nr 1AKTUALNE INFORMACJE I OSTRZEŻENIA O JAKOŚCI POWIETRZAUWAGA: PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA STAŁE OBWODY GŁOSOWANIA ORAZ ZAKTUALIZOWANY PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA OKRĘGI WYBORCZE W MIEŚCIE CZELADŹAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności Lista aktualności
09 września 2020
kategoria:
Aktualności
"Wiele twarzy" - wystawa rzeźby Tomasza Wenklara
"Wiele twarzy" - wystawa rzeźby Tomasza Wenklara

Tomasz Wenklar to artysta rzeźbiarz należący do najbardziej rozpoznawalnych twórców swojego pokolenia. Jest autorem założeń pomnikowych, rzeźb plenerowych, rzeźb nagrobnych, tablic pamiątkowych i statuetek. Uczestniczył w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. W swojej pracy sięga po różnorodne tworzywo – m.in. kamień, drewno, glinę, brąz - co przynosi intrygujące efekty estetyczne. Jego artystyczne realizacje można oglądać w przestrzeni publicznej wielu miast.
Co ciekawe, na ulicach Czeladzi znajdziemy trzy obiekty artystyczne autorstwa Tomasza Wenklara. Są to: popiersie Tadeusza Kościuszki w parku jego imienia, rzeźba portretowa Wojciecha Kilara oraz tablica pamięci Żołnierzy Wyklętych.

O uprawianym przez siebie gatunku sztuki mówi tak: „Rzeźba to pojedynek szermierzy. Patrzysz na czyjeś dzieło i podziwiasz cięcia. Są unikatowe jak linie papilarne.” Wystawa „Wiele twarzy” to iście emblematyczny przykład tej obserwacji.

Z powodów epidemicznych wiosną tego roku prace Tomasza Wenklara można było oglądać „wirtualnie” na stronie GSW Elektrownia. Od 1 września prezentujemy je w realnej przestrzeni wystawienniczej, co jest nie do przecenienia w percepcji sztuki przestrzennej, jaką jest rzeźba. Ekspozycja jest owocem fascynacji artysty wielością - tytułowymi twarzami osób ze świata szeroko pojętej historii i kultury. Znajdziemy m.in. popiersia i płaskorzeźby przedstawiające takie postaci jak Stefan Batory, Ignacy Paderewski, Stanisław Moniuszko, Józef Piłsudski, Wojciech Kilar, Jim Hendrix, Ryszard Riedel. Osobny wątek stanowi tematyka religijna z przedstawieniami św. Jana Pawła II czy św. Teresy z Kalkuty.

Wystawę będzie można oglądać w GSW Elektrownia od 1 września do 2 października, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00.

Źródło: GSW Elektrownia

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry