adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności Lista aktualności
23 listopada 2021
kategoria:
Aktualności
Czeladzki Rower Miejski
Czeladzki Rower Miejski

Za nami pierwszy sezon Czeladzkiego Roweru Miejskiego. Był to udany debiut! Mieszkańcy chętnie korzystali z jednośladów. W sumie wypożyczono ich ponad 5 tys. razy.

Czeladź to drugie zagłębiowskie miasto, w którym działa system rowerów miejskich. Czeladzki Rower Miejski funkcjonuje od 1 kwietnia i swój pierwszy sezon ma już za sobą.

Czeladzianie polubili rowery miejskie

Mieszkańcy polubili rowery miejskie. Od wiosny tego roku w systemie zarejestrowało się 995 osób. Najwięcej razy jednoślady były wypożyczane na stacji Termalna (2001), druga w kolejności była stacja Dworcowa (1842), a trzecia - stacja Piaskowa (1103). Przy ulicy Wojkowickiej rowery były wypożyczane 118 razy, a poza stacjami 119 razy.

Co ważne podróżowanie Czeladzkim Rowerem Miejskim było bezpieczne. Zgłoszono zaledwie 38 awarii, w tym 22 okazało się istotnymi. Nie odnotowano też żadnej dewastacji wypożyczonego sprzętu. Dochód z opłat za wypożyczenie rowerów wyniósł 19 tys. 344 złotych.

- Analizując te wyniki można stwierdzić, że pierwszy sezon Czeladzkiego Roweru Miejskiego zakończył się sukcesem, bo prawie tysiąc mieszkańców korzystało z wypożyczalni. Wysoko należy też ocenić jakość rowerów, które miały bardzo niską awaryjność - podkreśla Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi. - Nie sprawdziły się też kompletnie obawy, że rowery będą niszczone. To nawet dla mnie, wierzącego w naszych mieszkańców, jest sporym zaskoczeniem. Umowę z firmą obsługująca nasze miasto mamy jeszcze na rok i chyba ją przedłużymy. Potem może już wkroczy do naszego i innych miast zapowiadany przez GZM wspólny rower metropolitalny - dodaje.

Czeladzki Rower Miejski

Przypomnijmy, że system Czeladzkiego Roweru Miejskiego przygotowało i obsługuje konsorcjum firm Orange i Roove SA. System działa od 1 kwietnia 2021 roku.

Do dyspozycji mieszkańców jest 50 jednośladów. Ile kosztuje korzystanie z roweru? Pierwsze 15 minut jest darmowe. Za pierwszą godzinę trzeba zapłacić 1 zł, za drugą 2 zł, za trzecią 3 zł, a za każdą kolejną godzinę 4 zł.

Czeladzki Rower Miejski to nie tylko jednoślady. To również stacje rowerowe. Zostały one wybudowane w trzech punktach miasta, przy nowo powstałych centrach przesiadkowych: pierwsza przy pętli tramwajowej na skrzyżowaniu ulic Szpitalnej i Kombatantów (Stacja Dworcowa), druga przy skrzyżowaniu ulic Katowickiej z Dehnelów (Stacja Termalna), trzecia w pobliżu Kopalni Kultury na Piaskach (Stacja Piaskowa). Z kolei przy ulicy Wojkowickiej znajduje się wyłącznie stacja dokująca, na której można zostawić rower.

Na wszystkich cyklistów czeka 16 kilometrów nowych ścieżek rowerowych, oznakowanych poziomo i - co najważniejsze - bezpiecznych.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry