adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA ZMIANY W OBWODACH 7 i 8: ulice wcześniej ujęte w obwodzie 7 tj. „Bratków”, „Jaśminowa”, „Mieczyków”, „Słowiańska”, „Storczyków”, „Tulipanów”, „Wrzosowa” zostały przeniesione do obwodu 8 do Szkoły Podstawowej nr 1 w Czeladzi ul. Reymonta 80, wyborcy z tych ulic w najbliższych wyborach głosują w SP Nr 1AKTUALNE INFORMACJE I OSTRZEŻENIA O JAKOŚCI POWIETRZAUWAGA: PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA STAŁE OBWODY GŁOSOWANIA ORAZ ZAKTUALIZOWANY PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA OKRĘGI WYBORCZE W MIEŚCIE CZELADŹAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności Lista aktualności
02 lipca 2019
kategoria:
Aktualności
10 lat Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Czeladzi
10 lat Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Czeladzi

Aż trudno uwierzyć, że czeladzki uniwersytet dla seniorów ma już 10 lat. Ta działająca bardzo prężnie organizacja rozpoczęła pracę z inicjatywy Dominika Penara – zarówno radnego czeladzkiej Rady Miejskiej, jak i pracownika naukowego Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej (dziś Akademia WSB), obecnie prodziekana tej uczelni ds. kształcenia ustawicznego.

Koordynatorem działań została Miejska Biblioteka Publiczna Pierwszym miejscem, w którym odbywały się zajęcia był Dom Pomocy Społecznej „Senior”. W 2014 roku do pracy organizacyjnej dołączyło stowarzyszenie Uniwersytet Powszechny.

Dzisiaj słuchacze UTW mają do dyspozycji pomieszczenia wszystkich instytucji kultury: Kopalnię Kultury, Galerię Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, Muzeum Saturn i Miejską Bibliotekę Publiczną. A i obecna oferta dydaktyczna jest niewspółmierna do tej sprzed 10 lat. W ciągu minionych lat wśród wykładowców znaleźli się nie tylko przedstawiciele nauki związani z AWSB, ale także – gościnnie – pracownicy z Uniwersytetu Śląskiego i Wyższej Szkoły „Humanitas” w Sosnowcu. W ciągu tego czasu kilkukrotnie zwiększyła się liczba słuchaczy – do ponad 360 osób, wśród których to panie są stroną dominującą. Wielu spośród nich zaliczyło właśnie również dziesiąty rok uczestnictwa w zajęciach prowadzonych przez UTW.

Jubileuszowe, 10 zakończenie roku akademickiego odbyło się 28 czerwca 2019 roku w sali widowiskowej Kopalni Kultury. Przybyli zaproszeni goście, wśród których była obecna wicemarszałek Sejmu RP Barbara Dolniak, organizatorzy i koordynatorzy UTW z prorektorem AWSB dr. Marciem Lisem i dyrektor MBP Bożeną Podgórską, przedstawiciele władz samorządowych Miasta Czeladź: burmistrz Zbigniew Szaleniec i zastępca burmistrza ds. społecznych Beata Zawiła oraz wykładowcy, prelegenci, prowadzący zajęcia doskonalące i rekreacyjne, a także liczne grono słuchaczy.

Galę prowadziła Elżbieta Bazańska-Wolska koordynatorka UTW i zastępca dyrektora Zespołu Szkól Ogólnokształcących i Technicznych w Czeladzi. Uroczystość rozpoczęło przedstawienie historii Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz krótkiego filmu obrazującego minione 10-lecie. Następnie, jak na jubileusz przystało, były gratulacje, podziękowania, kwiaty, dyplomy i popisy artystyczne słuchaczy.

Z okazji 10-letniej współpracy Miasta Czeladź z AWSB burmistrz Zbigniew Szaleniec otrzymał z rąk prorektora dr. Marcina Lisa przyznaną przez Akademię statuetkę „Lider 2019”. Z kolei burmistrz podziękowania za 10-letnia współpracę skierował do rektor dr hab. Zdzisławy Dacko-Pikiewicz prof. AWSB, prorektora dr. Marcina Lisa i prodziekana Dominika Penara.

W dalszej kolejności ster gali Elżbieta Bazańska-Wolska przekazała w ręce Jolanty Ptaś – przewodniczącej samorządu słuchaczy UTW, także radnej i znanej sportowej działaczki nordic walking.
Z okazji 10-lecia nie zabrakło podziękowań dla instytucji, osób i wolontariuszy współpracujących z uniwersytetem. W tym gronie znalazły się m.in. zastępca burmistrza Beata Zawiła, Bożena Podgórska dyrektor MBP i Elżbieta Bazańska-Wolska, Iwona Szaleniec – dyrektor Muzeum Saturn, Jan Powałka – kierownik GSW „Elektrownia” i przewodniczący Rady Powiatu Będzińskiego, Łukasz Kożuch – kierownik Kopalni Kultury, Dorota Strączek – dyrektor SP 5, Agnieszka Rutkowska – dyrektor Zespołu Szkól Ogólnokształcących i Technicznych. Jedno z wyróżnień trafiło do redaktor naczelnej „Echa Czeladzi” Wiesławy Konopelskiej. Nasz samorządowy miesięcznik zawsze jest otwarty dla słuchaczy i zachęca do współpracy.

Miłym akcentem było przekazanie wielu serdecznych słów i bukietu róż przez Lucię Gawron w imieniu grupy Amatorskiego Teatru Międzypokoleniowego Ewie Błaszczyk – autorce tekstów, prezentowanych w postaci widowisk teatralnych, m.in. na scenie Kopalni Kultury, ale także reżyserki tych przedstawień.
I wreszcie przyszedł czas na popisy artystyczne seniorów: wystąpił chór Kopalni Kultury pod dyrekcją Agaty Krajewskiej oraz niezwykle energetyczna grupa tańca liniowego „Optymistki”.
Niespodzianką wieczoru był minirecital Kunlego Solomona Omogbemi – saksofonisty i wykładowcy AWSB, który zauroczył widownię nie tylko wykonywanymi utworami, ale także radosnym usposobienie. Tak więc ten wieczór zakończył się wyklaskanym bisem.
A potem było wspólne zdjęcie, urodzinowy tort, rozmowy, wspomnienia, i snucie planów na kolejny, jedenasty rok akademicki.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry