adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA ZMIANY W OBWODACH 7 i 8: ulice wcześniej ujęte w obwodzie 7 tj. „Bratków”, „Jaśminowa”, „Mieczyków”, „Słowiańska”, „Storczyków”, „Tulipanów”, „Wrzosowa” zostały przeniesione do obwodu 8 do Szkoły Podstawowej nr 1 w Czeladzi ul. Reymonta 80, wyborcy z tych ulic w najbliższych wyborach głosują w SP Nr 1AKTUALNE INFORMACJE I OSTRZEŻENIA O JAKOŚCI POWIETRZAUWAGA: PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA STAŁE OBWODY GŁOSOWANIA ORAZ ZAKTUALIZOWANY PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA OKRĘGI WYBORCZE W MIEŚCIE CZELADŹAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności Lista aktualności
31 lipca 2019
kategoria:
Aktualności
Pomnik Powstania Warszawskiego
Pomnik Powstania Warszawskiego

W czwartek, 1 sierpnia, obchodzimy 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Od kilkudziesięciu lat mieszka w Czeladzi bohaterka tamtych wydarzeń - Danuta Łakomik ps. Wicher, łączniczka oddziału Chrobry.

Od ponad 10 lat, w rocznicę Powstania Warszawskiego, burmistrz Zbigniew Szaleniec, wraz z małżonką, odwiedza mieszkającą od kilkudziesięciu lat w naszym mieście, bohaterkę Powstania, Danutę Łakomik ps. Wicher. - Za każdym razem, w imieniu społeczności lokalnej, najpierw jako wiceburmistrz, potem Senator RP, następnie wiceprezydent Sosnowca, a dzisiaj jako burmistrz miasta, składam Pani Danucie życzenia, pozdrowienia a przede wszystkim podziękowania za to, że 75 lat temu narażała swoje młode 15 letnie życie, by walczyć o wolną Polskę, by kolejne pokolenia Polaków mogły żyć w pokoju i wolnym kraju. Pani Danuto, to dzięki Pani i innym bohaterom tamtych lat dzisiaj możemy cieszyć się i żyć w wolnym i demokratycznym kraju - dziękujemy. - mówi burmistrz.

Chwała Bohaterom! Chwała Bohaterce!

Danuta Łakomik, urodzona w 1929 roku, mieszkała z rodziną w Warszawie. Naukę rozpoczęła w szkole nr 13, a jej wychowawczynia był siostra Felicjana Sławoja-Składkowskiego, Dobrochna Składkowska. To dzięki niej trafiła do hercerstwa, a w 1942 r. do Szarych Szergów. W połowie czerwca 1944 r., na kilka dni przed przed piętnastymi jej urodzinami straciła matkę. Danutą zaoopiekował się brat matki mieszkający w Kiernozi, skąd po kilku tygodniach uciekła do Warszawy, dokładnie na dzień przed wybuchem powstania.
Danuta Łakomik, pseudonim "Wicher", walczyła jako sanitariuszka i łączniczka w puncie oporu na Siennej, zwanym Kuchą Stopką". 
Pomimo ogormnej przewagi przeciwnika, powstanie planowane na 7 dni, trwało ponad 2 miesiące. Na mocy podpisanego układu, ludność cywilna opuszczała miasto, a żołnierze powstania - uznani za integralną część Polskich Sił Zbrojnych - szli do niewoli jako jeńcy wojenni. Nasza Bohaterka, wraz z innymi powstańcami, trafiła do Ożarowa. Z kolei nieletni jeńcy zostali przewiezieni do Pruszkowa, a następnie do obozu w Landsdorfie. Każdy jeniec przekraczający bramę obozu otrzymywał numer, "Wicher" oznaczono numerem 106 951. Popowstaniowe losy naznaczyoe są szlakiem przesiedleń do innych obozów - Muehlberg, Altenburg, Oberlangen, aż do wyzwolenia przez I Dywizję gen. Maczka 12 kwietnia 1945 r.
Dwa lata po zakończeniu wojny do Danuty dotarła wiadomość od rodziny z Polski, ciotka odszukała ją przez londyński Czerwony Krzyż.

W roku 1953 Danuta poznała czeladziania Januarego Łakomika, za którego wyszła za mąż. Zamieszkali razem w Czeladzi, wychowali dwoje dzieci - Ewę i Krzysztofa.

W przededniu rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego chwilą zadumy uczcijmy pamięć tych, którzy walczyli za wolną i niepodległą Polskę. I choć przyszło nam czekać bardzo długo, marzenia się spełniły - po 63 dniach walki, potem niewoli i tułaczki, po wielu latach oczekiwań, znowu jesteśmy w wolnej, wymarzonej ojczyźnie! Lecz o wolność trzeba stale walczyć, gdyż nie jest nam dana raz na zawsze. Dziś nie trzeba dla niej przelewać krwi, ale pilnować jej zbiorową roztropnością i mądrością, uczciwością i pracowitością oraz wytrwałością i solidarnością, niedawaniem wiary fałszywym prorokom, głoszącym łatwe rozwiązania wielkich problemów. To przesłanie pragnę przekazać młodemu pokoleniu Polaków. - mówiła Danuta Łakomik dyrektor Muzeum Saturn Iwonie Szalniec, przy okazji ich spotkania z okazji 60. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.*

*Nota biograficzna zaczerpięnieta z tekstu autorstwa Iwony Szaleniec, "Wicher" nr 106 951, "Echo Czeladzi", nr 7-8/145, 2004.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry