adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA ZMIANY W OBWODACH 7 i 8: ulice wcześniej ujęte w obwodzie 7 tj. „Bratków”, „Jaśminowa”, „Mieczyków”, „Słowiańska”, „Storczyków”, „Tulipanów”, „Wrzosowa” zostały przeniesione do obwodu 8 do Szkoły Podstawowej nr 1 w Czeladzi ul. Reymonta 80, wyborcy z tych ulic w najbliższych wyborach głosują w SP Nr 1AKTUALNE INFORMACJE I OSTRZEŻENIA O JAKOŚCI POWIETRZAUWAGA: PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA STAŁE OBWODY GŁOSOWANIA ORAZ ZAKTUALIZOWANY PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA OKRĘGI WYBORCZE W MIEŚCIE CZELADŹAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności
22 stycznia 2021
kategoria:
Aktualności
W 168. rocznicę wybuchu powstania styczniowego
W 158. rocznicę wybuchu powstania styczniowego

Dokładnie 158 lat temu, 22 stycznia, wybuchło powstanie styczniowe, uważane ze największy w XIX w. zryw narodowy. Aby uczcić pamięć bohaterów tego wydarzenia, burmistrz złożył kwiaty pod symbolicznym krzyżem przy ul. Nowopogońskiej.

Z powodu pandemii uroczystość miała skromny przebieg. Wśród jej uczestników znaleźli się burmistrz Zbigniew Szaleniec, zastępca burmistrza Elżbieta Dmitruk oraz dyrektor Muzeum Saturn Iwona Szaleniec.

Jak podaje Muzeum Starun "Czeladzianie (...) na wieść o wybuchu powstania w pierwszym rzędzie zerwali z budynku ratusza herb Cesarstwa Rosyjskiego i zaczęli organizować się do przyłączenia do insurgentów. W dniu 14 lutego w mieście pojawił się porucznik Zygmunt Chmieliński i ogłosił publiczny werbunek. Podczas spotkania z ochotnikami ustalono, że mieszkańcy zaopiekują się bliskimi powstańców, zaś rodzinom tych, którzy polegną na polu chwały i osierocą dzieci, przydzielonych zostanie po trzy morgi z gruntów miejskich. Zaciągających się do powstania wsparli szewcy, którzy podarowali im po parze nowych, tęgich butów. Czeladzianie walczyli w oddziałach powstańczych dowodzonych przez Apolinarego Kurowskiego, Teodora Cieszkowskiego, Mariana Langiewicza.
Aby upamiętnić to ważne wydarzenie jedna z miejskich  ulic nosi nazwę Powstania Styczniowego."

Karą za ich zaangażowanie się mieszkańców naszego miasta w walkę, było pozbawienie Czeladzi praw miejskich i wcielenie jej do gminy Gzichów.


Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry