adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA ZMIANY W OBWODACH 7 i 8: ulice wcześniej ujęte w obwodzie 7 tj. „Bratków”, „Jaśminowa”, „Mieczyków”, „Słowiańska”, „Storczyków”, „Tulipanów”, „Wrzosowa” zostały przeniesione do obwodu 8 do Szkoły Podstawowej nr 1 w Czeladzi ul. Reymonta 80, wyborcy z tych ulic w najbliższych wyborach głosują w SP Nr 1AKTUALNE INFORMACJE I OSTRZEŻENIA O JAKOŚCI POWIETRZAUWAGA: PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA STAŁE OBWODY GŁOSOWANIA ORAZ ZAKTUALIZOWANY PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA OKRĘGI WYBORCZE W MIEŚCIE CZELADŹAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności
08 lutego 2022
kategoria:
Aktualności
Cechownia
Cechownia

Trwa remont dawnej cechowni kopalni Saturn. Wkrótce powstanie tu mediateka i Postindustrialne Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego w Zagłębiu.

Dawna cechownia KWK Saturn w Czeladzi zmienia się w wyjątkowy obiekt. Prace idą pełną parą. Co udało się zrobić do tej pory? Gotowa jest już nowa część budynku, w której będzie działać mediateka oraz część budynku, w której ma powstać restauracja. Wykonano również nowe pokrycie dachu w tej części budynku, w której będzie się znajdować nowoczesna wystawa muzealna. Trwają też prace wykończeniowe wewnątrz budynku.

Wokół cechowni również sporo się dzieje. Trwają bowiem prace przy zagospodarowaniu całego terenu (budowa parkingu, chodników oraz oświetlenie).

Muzeum Górnictwa w Zagłębiu i mediateka 

Przypomnijmy, że na terenie dawnej cechowni KWK Saturn powstaje Postindustrialne Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węgłowego w Zagłębiu. Gotowy jest już projekt koncepcyjny przyszłej wystawy, która wypełni jego wnętrza. Planowana ekspozycja poświęcona zostanie historii i rozwoju górnictwa węglowego w Zagłębiu Dąbrowskim oraz etosowi i codzienności pracy górniczej. Na terenie dawnej kopalni pojawi się również nowoczesna mediateka.

Warto dodać, że kilka pokopalnianych budynków na terenie dawnej kopalni zyskało już nowe życie. Od 2013 roku funkcjonuje tu Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, a w 2019 roku w wyremontowanych budynkach warsztatów elektrycznych i transformatorowni, uruchomiono Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej „Saturn”.

  • 1
  • 2

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry